Praha Jeruzalém

 Izraelský Arab, Hakmat Macrawa, 29, v únoru vycestoval z Izraele, aby se přes Turecko dostal do Sýrie a zapojil se na straně povstalců do protivládních bojů. Po svém návratu do Izraele byl obviněn z kontaktu s nepřátelským agentem, nelegálního vycestování a zakázané vojenské aktivity. Zatčen byl při návratu na letišti Bena Guriona při společné akci Šin Bet a policie. Macrawa obvinění odmítá. 

Podle vyšetřovatelů měl zájem o účast na vojenských manévrech, pomoci při budování vojenského tábora a o výcvik se zbraní. Dalším motivem měla být snaha najít bratra, který o půl roku dříve rovněž odešel do Sýrie.

Povstalci měli údajně po Marawovi chtít provedení sebevražedného útoku na hranici s Izraelem. Navzdory tomu s nimi kontakt nepřerušil. Nakonec se vrátil po nátlaku rodiny v Izraeli, zklamání z omezené bojové aktivity a protože nenalezl bratra.

Obhájce Macrawy tvrdí, že klient kontakt s povstalci navázal pouze za účelem získání informací o zmizelém bratru.

Šin Bet však snahu o účast izraelských Arabů do Sýrie vnímá jako nebezpečný fenomén ohrožující státní bezpečnost, protože by je džihádisté nenávidící Izrael mohli zneužít k teroristickým činům.


Ilustrační video – situace po sebevražedném atentátu v syrském Aleppu:
10.04.2013 00:00 15