Praha Jeruzalém

[IMG R 11405] „Mnohonárodnostní síly jsou jako deštník, který se v deštivý den pod tlakem složí,“ to prohlásil Yaakov Amidror, poradce izraelského premiéra pro národní bezpečnost. 

UNIFIL podle Amidrora nemůže dle svého mandátu zabránit Hizballáhu nabývat zbraně a zabavovat mu je, ale může o šíření zbraní napsat zprávu. Zatímco Izrael odhaduje, že Hizballáh vlastní 60.000 raket včetně 5.000 raket schopných zasáhnout Tel Aviv, UNIFIL podle Amidrora za dobu své existence (UNIFIL je v Libanonu 35 let) nepřinesl ani jedinou zprávu o nějaké zbrani u někoho z aktivistů Hizballáhu.

Hizballáh si svůj Sýrií a Íránem dodávaný arzenál buduje neomezeně UNIFILu navzdory. A to i přesto, že po izraelsko-libanonské válce v roce 2006 byl mandát UNIFILu rozšířen tak, aby UNIFIL mohl pomáhat libanonské armádě udržovat ozbrojence a zbraně mimo jižní Libanon.

Mluvčí UNIFILu, Andrea Tenenti, řekl, že mírové jednotky OSN od roku 2006 „nebyly svědkem vstupu jakýchkoli ilegálních zbraní do operační oblasti UNIFIL v jižním Libanonu.“

Zvýšené ohrožení izraelské bezpečnosti po stažení z jižního Libanonu v roce 2000 a z Pásma Gazy v roce 2005 jsou uváděny jako důvod ospravedlňující neochotu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vzdát se územní kontroly nad Západním břehem.

06.04.2013 00:00 12