Praha Jeruzalém

Plán výstavby 1500 nových bytů na jeruzalémském „dle mezinárodního práva ilegálním“ sídlišti Ramat Šlomo vyvolal už několikrát ve světě rozhořčení a je možné, že jej i v budoucnosti budou média skandalizovat.

V noci z úterka na středu přinesly agentury zprávu, že prý armádní rozhlas oznámil výstavbu nových bytů. Na dotaz v této záležitosti sdělilo izraelské ministerstvo vnitra, že armádní rozhlas nemá k výstavbě bytů ani k jejímu oznamování pravomoc a že ministerstvo naopak uveřejnilo v listě Ma´ariv „statutární instrukci“ o tom, co zákon ukládá v souvislosti s každou výzvou k předkládání vládních projektů. Takové pokyny se podle sdělení ministerstva publikují periodicky, bez jakékoli souvislosti s aktuálními událostmi jako je např. propuštění zatčených Palestinců.

Mluvčí ministerstva vnitra Efrat Orbachová na dotaz řekla, že zveřejnění výzvy k podávání návrhů pro týž projekt, k němuž došlo v roce 2010 a to právě během návštěvy amerického viceprezidenta Joe Bidena, vyvolalo mezi Izraelem a USA krizi. Nyní si agentury vypsání konkurzu na výstavbu dalších plánovaných bytů vyložily jako „reakci“ na kontroverzní propuštění palestinských zajatců. Jakmile se zveřejní zpráva o zahájení výstavby bytů a poté o jejich předání, bude to signál k dalším projevům nevole.

Podle namátkové ankety mnoho obyvatel podobných „osad“ ve východním Jeruzalémě vůbec nevědělo, že jsou nějakými „osadníky“. Jen v samotném Jeruzalémě – v jeho východní části za „zelenou linií“ (čára příměří vyjednaná v rámci dohod v roce 1949, která platila do Šestidenní války v roce 1967 – poznámku doplnila překladatelka) – žije v takových „osadách“ asi 250.000 lidí.  Izraelci považují tyto „osady“ za městské čtvrti. Navíc vychází najevo, že některé z velkých čtvrtí, např. Gilo (jen samotný tento městský obvod má 70.000 obyvatel), Neve Ja´akov a Armon Ha-Naciv stojí na pozemcích, které Židé získali již ve třicátých letech minulého století. Nejde tedy o nějaké soukromé území Arabů či Palestinců. Krom toho je i pojem „židovské osady“ klamavý. Ve většině „osad“ žijí i Arabové, muslimové a křesťané, tedy nežidé.

13.11.2013 00:00 12Zdroj: ICEJ ČR