Praha Jeruzalém

David Horovitz se v článku na stránkách deníku Times of Israel vrací k tragédii letu Pan Am 103, které explodovalo nad skotským městem Lockerbie. 21. prosince si připomeneme 25. výročí této tragédie, která připravila o život 270 lidí. Horovitz v článku přináší více než jen ohlédnutí – vysokou mírou přesvědčivosti ukazuje na pravděpodobného pachatele tohoto útoku, jímž je palestinská teroristická skupina Lidová fronta pro osvobození Palestiny – Všeobecné velení vedená Ahmedem Džibrílem.

Zdrojem těchto informací je vysoce postavený člen izraelského bezpečnostního establišmentu, který souhlasil s rozhovorem pod podmínkou zachování anonymity. Izraelská bezpečnost byla měsíce před osudovým 21. prosincem 1988 ve stavu pohotovosti kvůli očekávání teroristického útoku na izraelské letadlo. Izraelci si byli jisti, že útok připravuje Džibríl.

Izraelský zdroj nepopírá, že atentát na letadlo inicioval Kaddáfí, který za něj v roce 2003 přijal odpovědnost a vyplatil pozůstalým obětí odškodné, nicméně vylučuje alternativní výklady o pachatelích útoku včetně zapojení Íránu, které by sice dávalo smysl (Írán předtím slíbil USA pomstu za sestřelení íránského letu 655 nad Perským zálivem), ale pro které neexistuje důkaz.

Horovitzův zdroj byl v době atentátu ve vysoké funkci u izraelského vojenského zpravodajství. V té době Izraelci počítali s teroristickým útokem Lidové fronty a upozornili na něj předem USA a Británii. Očekávali však útok na izraelský cíl a tak nevarovali před možností útoku na americký nebo britský letoun.

K osobě jediného obviněného v souvislosti s atentátem, Abdelbasetu al-Midžrahimu (angl. al-Megrahi), zdroj říká, že si není jist, jestli měl s útokem něco do činění. Domnívá se, že Midžrahi byl v lybijském národním zájmu přesvědčen, aby se k atentátu přihlásil, ale nic učitějšího nemůže říci. Na Ahmeda Džibríla jako autora atentátu ukázalo i počáteční americko-britské vyšetřování. Džibríl byl zkušený výrobce bomb (přihlásil se k atentátu na letadlo Swissair v roce 1970), prohlašoval, že žádný izraelský nebo americký pasažér si nebude jist a dva měsíce před atentátem na Pan Am byl v Německu zatčen jeho zástupce Hafíz Dalkamúni s dalšími členy Lidové fronty, kteří měli v držení součástky používané při atentátech na letadla. Soud s Midžrahim dále vůbec nevyloučil, že atentát provedla pro Kaddáfího Lidová fronta. Džibríl samotný doposud vždy účast na atentátu popíral.

19.12.2013 00:00 32Zdroj: The Times of Israel