Praha Jeruzalém

[IMG R 10000] V uplynulém týdnu přibývaly v izraelských médiích zprávy nejprve o zhoršujícím se a pak od středy a čtvrtka dokonce o rychle se zhoršujícím zdravotním stavu bývalého premiéra Ariela Šarona ležícího již osmým rokem v komatu ve Zdravotnickém centru Chaima Šeby v Tel Hašomeru. 

Ostře sledovanému pacientovi začaly selhávat ledviny a měl infekci krve. Na tiskové konferenci sdělil profesor Zeev Rotstein, že Šaron navzdory svému zhoršujícímu se stavu bojuje jako lev. Lékaři byli schopni stabilizovat krevní tlak a puls, ale ostatní orgány nefungovaly.

Rodinným příslušníkům bývalého premiéra bylo v tu dobu zřejmé, že se blíží konec. Postupné viditelné zhoršování jeho zdravotního stavu trvalo již měsíc a v uplynulém týdnu proces vrcholil.

Šaron upadl do komatu 4. ledna 2006 v důsledku mozkového infarktu, první známky zdravotních potíží ale vykazoval již v prosinci 2005, kdy utrpěl lehký infarkt a byl dva dny hospitalizován v nemocnici. Po druhém infarktu se neurochirurgům podařilo zastavit krvácení do mozku, ale jeho zdravotní stav se nezlepšil. Nikdy znovu nenabyl vědomí.

Ariel Šaron, 11. premiér Státu Izrael, zesnul v sobotu 11. ledna 2014 ve věku 85 let.
 

13.01.2014 00:00 9