Praha Jeruzalém

Zprávy z pásma Gazy naznačují rostoucí občanskou opozici vůči teroristické vládě Hamasu a izraelští analytici tvrdí, že z toho bude profitovat Palestinská samospráva (PA).

Autor: Steve Leibowitz, World Israel News

Podle televizního vysílání vypadá, že obyvatelé Gazy jsou v otevřené vzpouře proti vládě Hamasu. Srážky jsou vyobrazeny tak, že velmi rozzlobení, mladí, nezaměstnaní Gazané čelí ozbrojené policii Hamasu. Vypadá to, jako pohled z Arabského jara.

Vedoucí Hamasu Ismail Hanijeh varuje, že kvůli pokračujícímu palestinskému boji o moc mezi jeho skupinou a palestinskou samosprávou je pásmo Gazy na pokraji „výbuchu“. Podle Hanieje „Gaza sedí na sopce, která je připravena vyletět do vzduchu.“

Haniyeh a další varovali před blížící se humanitární krizí v pásmu, která byla rozšířena sankcemi uloženými na pobřežní enklávy prezidentem PA Mahmúdem Abbásem, v naději, že podkope vládu Hamasu nad pobřežní enklávou. Sankce zahrnují platby za elektrickou energii dodávanou Izraelem, donucení tisíců státních zaměstnanců k předčasnému odchodu do důchodu a zastavení plateb sociálních dávek stovkám rodin.

Hamas z toho vyvozuje, že palestinská samospráva (PA) nemyslí vážně „dohody o národním usmíření“, které byly podepsány v listopadu roku 2017, a místo toho se pokouší připravit cestu pro návrat Fatahu ke kontrole této enklávy.

Egypťanští bezpečnostní představitelé pracovali v Gaze na vyvážení rozdílů, ale nedokázali učinit žádný významný pokrok. K určitému pokroku ovšem přece jen došlo tím, že Hamas dokázal zajistit hraniční oblast Rafahu mezi Gazou a Egyptem. To byl pro Egypt předpoklad pro pravidelné otevírání hraničního přechodu v Rafahu.

Podle Dr. Mordechai Kedar z Bar Ilan University: „Zprávy z Gazy jsou tendenční a glorifikují protesty, které jsou vedeny ve prospěch palestinské samosprávy. PA podporuje tyto protesty. Trvají na tom (PA), že převezmou bezpečnostní kontrolu v pásmu Gazy, což znamená, že převezmou kontrolu nad zbraněmi vojenského křídla Hamasu. Co by ve skutečnosti pro PA mohlo být lepší, než ozbrojený Hamas, bojující s palestinskými civilisty, kteří protestují proti neschopnosti vlády Hamasu? „

„Ze svého pohledu Hamas říká, že nikdy nebude předávat své zbraně, zvláště těm, které považují za izraelské spolupracovníky. Smíření bylo účinně torpédováno Hamasem, který je pod intenzivním tlakem, aby na stůl přinesl peníze na platy a důchody, aby zaručil věrnost svých příznivců v Gaze. Zkrácení plateb UNWRA, v kombinaci s krácením plateb od PA, staví Hamas pod velký tlak, řekl Kedar.

V návaznosti na Trumpovy mírové plány, které obsahují úvahy o bezpečnostní roli Egypta v pásmu Gazy, Kedar uvedl: „Lidé mluví o egyptské roli, ale si neumím představit, že by do Gazy poslali své vojáky. Ví, jak je dostat do Gazy, ale neví, jak by je dostali ven. „

Expert na palestinské otázky Pinchas Inbari řekl WIN: „V Gaze jsou poruchy a tato enkláva není klidná. To však neohrožuje vládu Hamasu. Stále kontrolují situaci, ale potřebují lepší kontrolu hranic. Ekonomika selhala a nemají řešení. Takže jsou pod tlakem, ale ne do té míry, že by mohli ztratit kontrolu. Egypt a Izrael sdílejí obavy z možného výbuchu. Nechtějí to, protože tento výbuch by je zasáhl.

„Pokud jde o Egypt, ten je zaměřený na teroristy na Sinaji a na své nepřátele Al-Kajdu a Islámský stát. Nemají žádný milostný vztah s Hamasem, ale potřebují pomoc proti teroristům. Egypťané jsou ochotni dodávat elektřinu, ale chtějí si stanovit podmínky, které by umožnily otevření přechodu Rafahu. Nevěřím zprávám naznačujícím, že Egypt přijme bezpečnostní roli v Gaze. Neexistuje žádný způsob, jak by chtěli poslat své vojáky. … chtějí, aby tu Hamas udržel pořádek. „

08.03.2018 12:27 Daniel Žingor225Zdroj: World Israel News

Klíčová slova