Praha Jeruzalém

Při neúspěšném útoku Írán poprvé v historii napadl Izrael na jeho půdě. Izraelské letectvo reagovalo bombardováním desítek iránských cílů v Sýrii, největší takovou operací za mnoho desetiletí.

Autor: Aryeh Savir, World Israel News

Íránské jednotky Quds v noci raketami zaútočily na základny IDF na Golanských výšinách v severním Izraeli. Jde o první iránský útok na izraelskou půdu v ​​historii. Útok podnítil rozsáhlý útok izraelských vzdušných sil (IAF) na desítky íránských cílů v Sýrii.

Krátce po půlnoci identifikoval obranný systém IDF přibližně 20 raket, které iránské jednotky Quds vypálily na předsunuté pozice IDF na Golanských výšinách. Většina raket minula své cíle a dopadla na území Sýrie, čtyři byly zachyceny raketovým systémem Iron Dome.

Útok vypustil sirény protivzdušné obrany ve více komunitách na severu Izraele.

Íránský útok nezpůsobil žádné zranění nebo škody a selhal v plném rozsahu.

V reakci na íránský útok na izraelskou suverenitu zasáhly rakety IAF na sýrském území desítky vojenských cílů patřící íránským silám Quds.

Jako součást rozsáhlého útoku, který byl pravděpodobně největší a od války z roku 1973 na Yom Kippur, zasáhla IAF zpravodajská střediska Quds Force, logistické velitelství Quds Force, vojenské centrum Quds Force a logistické centrum Quds Force v Al-Kiswah, stejně jako íránskou vojenskou základnu severně od Damašku.

Mezi další cíle patřily sklady munice Quds Force na mezinárodním letišti v Damašku, zpravodajské systémy a základny napojené na Quds, strážní věže, vojenské základny, sklady munice v nárazníkové zóně.

Kromě toho byl zničen íránský raketový odpalovač odpovědný za střely vypálené na izraelském území.

Důrazné varování Sýrii

Během útoků vydal Izrael přímé a důrazné varování syrské armádě, aby se nezúčastnila konfrontace, ale syrská protivzdušná obrana se přesto pokusila stíhačky IAF sestřelit.

Syrská armáda tvrdí, že její protivzdušná obrana „odrazila izraelský raketový útok na syrských územích a sestřelila desítky raket.“

Vojenský zdroj, citovaný oficiální agenturou Sýrie SANA news, uvedl, že protivzdušná obrana sestřelila „desítky izraelských střel a zabránila většině z nich zasáhnout cíl“, zatímco některé zasáhly protivzdušnou obranu, radary a sklady munice.

V reakci na syrský zásah IAF napadl řadu syrských leteckých obranných systémů, včetně baterií SA-5, SA-17, SA-22 a SA-2.

Syrská organizace pro lidská práva zaznamenala několik výbuchů, které otřásly centrálním sektorem krajiny Al-Quneitra v sousedství izraelských Golanských výšin, což byl důsledek izraelského útoku na pozice armády Assadova režimu a jeho „spojenců“ poblíž města al-Baath .

Všechna letadla IAF se bezpečně vrátila na své letecké základny.

10.05.2018 11:30 Daniel Žingor375Zdroj: World Israel News

Klíčová slova