Praha Jeruzalém

Izraelský Channel 10 uvádí, že se před rokem sešli Jason Greenblatt se synem Mahmúda Abbáse a ten vyjadřil hluboké pochybnosti o životaschopnosti dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Od: World Israel News

Podle zprávy izraelského Channel 10 se před rokem, na Valném shromáždění OSN, setkal syn prezidenta Palestinské správy (PA) Mahmúda Abbáse Tareq tajně s vyslancem prezidenta Trumpa Jasonem Greenblattem.

Podrobnosti schůzky poskytli vysocí izraelští představitelé.

Během setkání Abbásův syn údajně vyjádřil podporu řešení jednoho státu a uvedl, že dvojité řešení jednoduše není možné. Namísto toho údajně obhajuje jeden stát se stejnými právy pro všechny, bez ohledu na etnický původ nebo náboženství.

„Podporuji řešení jednoho státu mezi řekou Jordán a Středozemním mořem se stejnými právy pro všechny jeho občany,“ řekl prý Tareq Abbas.

Schůzka mezi Greenblattem a Abbásovým synem údajně nastala několik dní poté, co se, při příležitosti Valného shromáždění OSN, setkal Trump s Abbásem.

To bylo několik měsíců před Trumpovým uznáním Jeruzaléma jako izraelského hlavního města a následného přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. Poté, co se tyto události objevily, spustila PA bojkot americké administrativy, přičemž Abbás nedávno, v souvislosti s nabídkami na rozšíření pomoci obyvatelům pásma Gazy, nazval americké představitele „lháři“.

Zatímco Trump i Abbás plánují účast na nadcházejícím Valném shromáždění OSN v New Yorku, setkání mezi oběma stranami zůstává nepravděpodobné.

Mezitím svět stále čeká, aby Trump představil „dohodu století“, tedy svůj mírový plán pro Středomoří, který Palestinci odmítli, i když ho ještě neviděli.

20.08.2018 09:50 Daniel Žingor227Zdroj: World Israel News

Klíčová slova