Praha Jeruzalém

V důsledku rostoucího teroru a možnosti proniknutí Hamasu přes hranice, posiluje Izrael v pásmu Gazy své síly.

Autor: Aryeh Savir, World Israel News

Na základě hrozby vzplanutí nové teriristické vlny Hamasu, nařídil velitel generálního štábu IDF generálporučík Gadi Eisenkot izraelským obranným silám posílení své přítomnosti na hranici s Gazou.

Vedoucí vojenští představitelé a představitelé bezpečnostní agentury Shin Bet (Izraelská bezpečnostní agentura) se v příštích dnech rozhodli posílit síly IDF v oblasti jižního velitelství a „pokračovat v rozhodné politice“, aby se zabránilo proniknutí teroristů z pásma Gazy do Izraele.

„Jsme připraveni na celou řadu scénářů a uvidíme, co bude Hamas v Gaze dělat,“ uvedla IDF.

Po týdnech relativního klidu na jihu se hranice s Gazou opět stala cílem nové teroristické kampaně proti izraelským občanům žijícím poblíž Gazy. Na Izrael byly vypuštěny desítky zápalných balónů naložených hořlavinami.

Ve středu dva Gazané, z nichž jeden byl vyzbrojen nožem, prolomili hranice hranice z Gazy do Izraele. Jednotky IDF je zadržely a předaly je k výslechu. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze také informovalo, že byl ve středu, během nepokojů v blízkosti přechodu Erez, zabit 15letý Palestinec.

Ministerstvo tvrdí, že chlapec zemřel na zranění hlavy poté, co ho jednotky IDF zastřelily. Kameraman AP, který byl svědkem incidentu, řekl, že byl chlapec zasažen granétem slzného plynu.

Možné příměří?

Nejvyšší delegace Hamasu vedená Salehem al-Arurihim se ve středu, po čtyřdenní návštěvě Káhiry, vrátila do Gazy.

Během návštěvy představitelé Hamasu uspořádali několik rozhovorů s egyptskou zpravodajskou službou, včetně setkání s egyptským ministrem zpravodajských služeb generálmajorem Abbásem Kamelem.

Schůzky byly „charakterizovány tím, že byly otevřené a vážné a řešily otázky související s palestinskou věcí, bilaterálními vztahy a současným a budoucím politickým vývojem,“ uvedl Hamas ve svém prohlášení.

„Obě strany vzájemně sdílejí důvěru a porozumění a to ve všech tématech, o nichž se diskutuje,“ uvedl Hamas.

Jednou z diskutovaných otázek bylo možné příměří s Izraelem.

04.10.2018 06:31 Daniel Žingor173Zdroj: World Israel News

Klíčová slova