Praha Jeruzalém

Podle jednoho z průzkumů 74% Izraelců nesouhlasí s tím, jak předseda vlády vyřešil střet s Hamasem.

Od: TPS

Dva průzkumy provedené izraelskými televizními stanicemi ukázaly, že většina občanů není spokojena s tím, jak předseda vlády Benjamin Netanjahu tento týden zvládl výbuch napětí v Gaze.

Podle průzkumu, který ve středu v noci provedla Channel 2 News, 74% Izraelců nesouhlasilo s tím, jak předseda vlády vyřešil konfrontaci s Hamasem.

Navíc 69% dotázaných, uvedlo, že nejsou spokojeni s odstoupením ministra obrany Avigdora Liebermana a 51% bylo nespokojeno s náčelníkem generálního štábu IDF Gadi Eisenkotem.

V podobném průzkumu provedeném izraelským veřejnoprávním kanálem Kan 36% hodnotí výkon Netanjahua při střetu s Hamasem jako „velmi špatný“, 29% ho označilo za „špatný“, jen 12% ho považuje za „dobrý“ a pouze 7% uvedlo, že Netanjahu udělal při řešení této situace „velmi dobrou práci“.

Navíc bylo 64% rozzlobeno nad příměřím a upřednostňovalo rozšíření vojenských operací v Gaze, zatímco jen 21% dotázaných uvedlo, že Izrael musel souhlasit s příměřím s Hamasem.

Kdyby teď měly být uskutečněny volby, Netanjahuova strana Likud by získala jen 29 míst – což je nejméně od 31. března.

Yesh Atid byl na druhém místě s 18 místy, zatímco Joint List by měl 13 křesel. Sionistický tábor a Židovský domov by měli po 11 křeslech, Kulanu 8, Yisrael Beytenu 7, United Torah Judaism 7, Shas 6 a Meretz 6.

Průzkum pro Channel 2 také zjistil, že pokud by vedl politickou stranu bývalý náčelník generálního štábu IDF Benny Gantz, Likudu by klesly preference na 24 křesel, zatímco Gantzova strana by získala 15 míst, Yesh Atid 13 a Sionistická unie 8.

18.11.2018 09:26 Daniel Žingor209Zdroj: World Israel News

Klíčová slova