Praha Jeruzalém

„Vojenské operace nemohou vyřešit bezpečnostní problémy Izraele, jen pomáhají zvyšovat napětí v regionu,“ uvedl ruský Lavrov.

Autor: Jack Gold, World Israel News

Izraelské zásahy proti Hizballáhu a íránským cílům v Sýrii nevyřeší bezpečnostní problémy Izraele, ale pouze zvýší napětí v regionu, řekl v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Vojenské operace nemohou vyřešit bezpečnostní problémy Izraele, ale jen pomáhají zvyšovat napětí v regionu,“ uvedl Lavrov v rozhovoru pro španělské noviny El Pais.

Lavrov uvedl, že Izrael ohrozil ruské jednotky v Sýrii tím, že neposlal varování o útoku s dostatečným předstihem – tedy tak, jak se obě země dohodly.

Vyčetl, že „Izrael vždy neplní své závazky, zejména ty, které se týkají upozorňování ruské armády na své vojenské operace v Sýrii. V některých případech to ohrozilo život a zdraví našich vojáků v Sýrii, například když izraelská letadla bombardovala cíle v blízkosti Palmyry v březnu 2017.“

Izrael v současné době s Ruskem udržuje komunikační linku, aby tak v Sýrii zabránil možným vojenským kolizím a Izrael dává ruským silám vědět o svých zásazích vždy pár minut předem.

17. září 2018 bylo syrskou stranou sestřeleno ruské průzkumné letadlo. Syřané tak reagovali na izraelský letecký úder a tento incident vyvolal regionální napětí.

Po tomto incidentu obvinila Moskva izraelské letectvo, že izraelské letouny využily ruské letadlo jako štít proti syrským systémům protivzdušné obrany a dodala Damašku nové systémy protivzdušné obrany S-300. Izraelské obranné síly uvedly, že vinu za to, co se stalo, nese Sýrie.

Bývalý izraelský náčelník generálního štábu a bývalý šéf Rady pro národní bezpečnost, generál Uzi Dayan, řekl minulý týden ruskému zpravodajskému webu Sputnik, že se izraelské jednotky nemají v úmyslu zaměřit na systémy protivzdušné obrany S-300, pokud je syrská armáda nepoužije k ohrožení Izraele.

Izrael tvrdí, že nová protivzdušná obrana není nepřekonatelná a říká, že bude ve svých operacích pokračovat, aby zabránil Íránu v zajištění jeho vojenské přítomnosti v Sýrii.

06.11.2018 05:57 Daniel Žingor173Zdroj: World Israel News

Klíčová slova