Praha Jeruzalém

Zdroje z blízkosti ministra obrany uvádí, že je frustrovaný reakcí vlády na útoky Hamasu a rozhodl se odstoupit.

Autor: Hezki Baruch, 14.11.18 10:55 izraelského času

Ministr obrany Avigdor Liberman se rozhodl vzdát své pozicev Netanjahuové vládě, řekl zdroj blízký Libermanovi dnes ve středu – tedy před veřejným prohlášením ministra obrany plánovaným na odpoledne.

Nejmenovaní představitelé z blízkosti ministra prohlásili, že je Liberman frustrován tím, jak vláda řeší konflikt s Hamasem v Gaze a je připraven odstoupit z pozice ministra obrany.

Ještě dříve svolal Liberman na 12:00 zvláštní schůzku svojí strany Yisrael Beytenu. Po setkání má Liberman vydat veřejné prohlášení, kde se všeobecně očekává oznámení jeho rezignace.

Zprávy přicházejí méně než 24 hodin poté, co Izrael a Hamas údajně dosáhli dohody o příměří a skončily dva dny intenzivních bojů v Gaze a jižním Izraeli.

Proběhl incident v jižním pásmu Gazy mezi elitní jednotkou speciálních sil IDF a teroristickou buňkou Hamasu. Od nedělní noci bylo následně na Izrael z Gazy vypáleno zhruba 500 raket a minometných granátů. Při tomto raketovém útoku byl zabit jeden muž a téměř 60 dalších civilistů bylo zraněno.

Při incidentu byl zabit jeden důstojník IDF a druhý zraněn. Na straně Hamasu bylo v bitvě zabito sedm teroristů Hamasu, včetně velitele jejich vojenského křídla.

Kancelář ministra obrany nezveřejnila žádné podrobnosti týkající se obsahu Libermanova připravovaného prohlášení a odmítla se vyjádřit k zvěstem, že hodlá odstoupit z funkce ministra obrany.

Libermanův úřad v úterý popřel informace Úřadu předsedy vlády, že ministr obrany podpořil dohodu o příměří. Úřad premiéra tvrdil, že bezpečnostní kabinet navrhované příměří schválil jednomyslně.

„Zprávy o údajné podpoře ministra obrany Avigdora Libermana příměří v Gaze jsou „fake news““, uvedla jeho kancelář.

„Pozice ministra obrany zůstává nezměněna a stejná.“

Ministr školství Naftali Bennett (Židovský domov) rovněž zpochybnil vajádření Úřadu premiéra ohledně jednomyslného rozhodnutí ve prospěch příměří.

14.11.2018 10:55 Daniel Žingor238Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova