Praha Jeruzalém

Hamas říká, že raketová palba na centrální Izrael byla provedena bez souhlasu arabských frakcí.

Autor: Elad Benari, 15.3.2019 00:00

„Ministerstvo vnitra Hamásu“ v Gaze ve čtvrtek v noci slíbilo, že přijme opatření proti těm, kdo jsou odpovědní za raketovou palbu na centrální Izrael, informuje Channel 13 News.

„Raketová palba proběhla bez souhlasu palestinských frakcí. Bezpečnostní síly v pásmu Gazy přijmou opatření proti těm, kteří porušili národní konsenzus,“ uvedlo ministerstvo podle zprávy.

Ve čtvrtek večer byly směrem k oblasti Gush Dan ve středním Izraeli odpáleny dvě rakety. V této oblasti, včetně Tel Avivu, se rozezněly letecké sirény.

Zdroje v Gaze potvrdily, že rakety byly skutečně vystřeleny z pásma Gazy, ale stále není jasné, která organizace je za raketovou palbu zodpovědná.

Hamas i Islámský džihád vydali formální prohlášení, že organizace nemají s útokem nic společného.

Vojenské křídlo Hamasu dodalo, že rakety byly odpáleny během setkání vůdců Hamasu a egyptské delegace ve snaze dohodnout se na příměří s Izraelem.

Egyptská delegace, která do Gazy přijela, aby podpořila příměří mezi Izraelem a Hamasem, opustila na žádost Izraele pásmo Gazy. Nadále ovšem vede intenzivní rozhovory, aby se pokusila zabránit další eskalaci.

Premiér a ministr obrany Benjamin Netanjahu uspořádal po raketové palbě v Kirya v Tel Avivu bezpečnostní schůzku. Té se zúčastnili náčelník štábu Aviv Kochavi, šéf Národní bezpečnostní rady a šéf Izraelské bezpečnostní agentury (Shin Bet).

Tel Aviv rozkázal otevřít kryty a chráněná místa po celém městě. Otevřít kryty se také rozhodl starosta v Rishon Lezion.

15.03.2019 03:37 Daniel Žingor175Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova