Praha Jeruzalém

Král Abdullah II Jordán říká, že jeho pozice k Jeruzalému je „neochvějná“.

Autor: Elad Benari, 21.3.2019 5:04

Jordánský král Abdulláh II ve středu řekl, že jeho pozice k Jeruzalému je „neochvějná“ a všichni jordánští lidé jsou s ním.

Král zdůraznil, že závazek jeho země vůči svatému městu je jasný, protože Jordánsko má historickou povinnost vůči Jeruzalému, stejně jako k islámským a křesťanským svatým místům.

„Pro mě Jeruzalém znamená červenou čáru a všichni moji lidé jsou se mnou,“ řekl ve svém prohlášení citovaném agenturou Xinhua.

„Nikdo nemůže v této věci na Jordánsko tlačit, naše odpověď bude ne. Všichni Jordánci stojí v otázce Jeruzaléma za mnou. Na konci dne s námi budou také stát Arabové a muslimové,“ dodal král Abdullah.

Jeho komentáře se objevily v důsledku nedávného napětí na Chrámové hoře a její části Golden Gate.

Izraelský soud na počátku tohoto týdne nařídil uzavření Zlaté brány, známé také jako Brána milosrdenství nebo v arabštině Bab al-Rahma, kde Waqf nedávno nelegálně vystavěl mešitu.

Toto rozhodnutí přišlo po nedávných nepokojích a střetech na Chrámové hoře, kde se muslimové pokusili násilně vstoupit do uzavřené části Zlaté brány, která byla posledních 16 roků, kdy bylo zjištěno, že ti kdo ji spravují jsou napojeni na teroristickou organizaci Hamas, uzavřena.

V reakci na toto jordánští zákonodárci požadovali stažení izraelského velvyslance z království z důvodu“pokračující izraelské agrese” na svatých místech v Jeruzalémě.

Chrámová hora byla ponechána v rukou jordánského Waqf po znovusjednocení Jeruzaléma v šestidenní válce v roce 1967. Waqf využil této výhody a odstranil všechny známky starověké židovské přítomnosti na tomto nejsvětějším židovském místě.

21.03.2019 07:27 Daniel Žingor934Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova