Praha Jeruzalém

TV zprávy: I když Írán říká, že je ochoten diskutovat o jaderné dohodě, urychluje obohacování uranu.

Autor: Elad Benari, Kanada, 7.6.2019 22:05

Izraelská zpravodajská služba zjistila obrovské zrychlení v přípravách Íránu na obnovení obohacování uranu, informovaly v pátek Channel 13 News.

Zpráva zároveň uvádí, že Írán – zejména prostřednictvím evropských zdrojů – vysílá signály, že je připraven obnovit jednání o jaderné dohodě.

Zpráva přichází před summitem poradců pro národní bezpečnost, který se tento měsíc uskuteční v Jeruzalémě a na němž se zúčastní národní bezpečnostní poradci Izraele, USA a Ruska.

Summit, který je bezprecedentní událostí, se zaměří na Sýrii a na aktivity Íránu v Sýrii, Libanonu a ve zbytku regionu. USA naznačily, že během summitu plánují zdůraznit Rusku, že íránské síly a jejich zástupci musí opustit Sýrii.

Páteční zpráva přichází uprostřed probíhajícího napětí mezi USA a Íránem, které začalo, když americký prezident Donald Trump odstoupil z jaderné dohody mezi Íránem a světovými velmocemi z loňského května. Od té doby uložil Íránu několik kol ochromujících sankcí.

Islámská republika, rozezlená Trumpovými kroky, hrozí, že začne obohacovat uran nad rámec předchozích úrovní, pokud protistrana jadernou dohodu z roku 2015 neudodrží.

Minulý měsíc íránský představitel uvedl, že Islámská republika zvýšila obohacování nízko obohaceného uranu čtyřnásobně a že již nadále odmítá omezení obohacování uranu, jak bylo uvedeno v jaderné dohodě z roku 2015.

Mezitím uvedl zpravodajský kanál Channel 13 News, že podle jeho zdrojů dal Izrael Spojeným státům informace, které jasně dokazují, že za sabotáží lodí ve Spojených arabských emirátech asi před třemi týdny byly íránské Quds Force.

Izraelské Kan 11 News tento týden oznámily, že Izrael shromáždil informace dokazující zodpovědnost Íránu za sabotáž plavidel mimo Spojené arabské emiráty poblíž Hormuzského průlivu minulý měsíc.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif ve středu popřel, že by za útokem byla jeho země a obvinil Mossad z „výroby důkazů“ o zapojení Íránu do útoku.

09.06.2019 05:15 Daniel Žingor239Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova