Praha Jeruzalém

„Ministerstvo náboženských záležitostí“ PA tvrdí, že izraelští představitelé za minulý měsíc 90 krát znesvětili svatá místa islámu.

Autor: Dalit Halevi, 8.7,2019 5:00

„Ministerstvo náboženských záležitostí a náboženských záležitostí Palestinské samosprávy“ zveřejnilo svou měsíční zprávu o svatých místech islámu.

Podle dokumentu proběhlo v uplynulém měsíci asi 90 „útoků“ na svatá místa, z nichž 25 bylo namířeno proti mešitě Al-Aksa.

„Osadníci se dostali do islámských svatých míst v Salfitu a tam konali židovské rituály, zvláštní jednotky policie, pohraniční policie a (izraelská) zpravodajská služba pronikly do školy islámského sirotčince ve Starém městě v Jeruzalémě a osadníci převzali obchod ve Starém městě Hebronu,“ tvrdí zpráva.

Husam Abu al-Rab, ředitel „správy dotací ministerstva“ PA, uvedl, že se „izraelská činnost snaží změnit charakter Starého města Jeruzaléma, zejména pak mešity Al-Aksa“.

V této souvislosti zmínil inauguraci Cesty poutníků, kterou nazval „krádeží islámského dědictví a historie“.

2.000 let stará Cesta poutníků je starověká cesta, kterou používali poutníci v období Druhého chrámu, aby zde přinášeli oběti. Ta byla odkryta na zvláštním ceremoniálu minulý týden. Této slavnostní události se účastnili američtí představitelé, což PA rozlobilo.

Generální tajemník PLO Saeb Erekat zahájil bezprecedentní osobní útok na amerického velvyslance v Izraeli Davida Friedmana a vyslance na Blízkém východě Jasona Greenblatta za to, že se odhalení zúčastnili a obvinil je z podpory „rasistických“ koloniálních zájmů.

Ve svém hněvu se zvláště zaměřil na Friedmana a řekl, že není ani tak „americkým velvyslancem“, ale spíš „extremistickým izraelským osadníkem“.

Později je znovu kritizoval s tím, že inaugurovali “fake” projekt.

Nabil Abu Rudeineh, oficiální mluvčí předsedy PA Mahmúda Abbáse, přítomnost amerických úředníků na ceremoniálu také kritizoval a tvrdil, že Cesta poutníků je „mýtem“.

Představitelé PA pravidelně uvádějí, že Izrael „útočí“ na Jeruzalém a mešitu Al-Aksa a „judaizují“ je.

V roce 2018 řada islámských organizací v Jeruzalémě tvrdila, že se „okupační policie“ postupně snaží zavádět svou hegemonii při správě mešity Al-Aksa.

V jiném případě představitelé PA obvinili „extremistické“ židovské organizace z vedení právní bitvy zaměřené na dosažení izraelské suverenity v mešitě Al-Aksa.

08.07.2019 06:29 Daniel Žingor166Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova