Praha Jeruzalém

Přes spor ohledně jeho nedávných tweetů pokračoval americký prezident v kritice 4 čerstvých radikálních kongresmanek.

Autor: Gary Willig, 16.7.2019 15:27

Americký prezident Donald Trump znásobil svou kritiku čtyř kongresmanek nově zvolených za Demokraty.

Prezident v úterý ráno tweetoval: „Tyto demokratické kongresmanky chrlí ty nejhnusnější, nejnenávistnější a nejnechutnější věci, které kdy byly politikem ve sněmovně nebo v senátu řečeny, a přesto k tomu od své Demokratické strany dostávají volnou ruku a velké objetí. Hrozný anti-izraelský, anti-americký, pro-teroristický a veřejný křik za… slov, mezi mnoha dalšími strašlivými věcmi, a Demokraté jen zkameněle zírají. Proč sněmovna nehlasuje, aby odsoudila ty odporné a nenávistné výroky, které řekly? Protože ony jsou tou radikální levicí a Demokraté se jich bojí. Smutné.“

„Naše země je svobodná, krásná a velmi úspěšná. Pokud naši zemi nenávidíte, nebo pokud tu nejste šťastné, můžete odejít!“

Vypadá, že Trumpovy tweety směřovaly k demokratickým reprezentantkám Alexandrii Ocasio-Cortezové (NY), Ilhan Omarové (MN), Rashidě Tlaibové (MI) a Ayanně Pressleyové (MA) – i když je přímo nejmenoval.

Prezident čelí kritice za nedělní sérii tweetů namířených proti těmto čtyřem kongresmankám. V nich je vyzval k tomu, aby se „vrátily“ do zemí, ze kterých přišly, a kritizoval Demokratickou stranu za to, že souhlasí s jejich „hanebným chováním“. Přičemž tři ze čtyř kongresmanek se narodily ve Spojených státech a pouze Ilhan Omarová se narodila v Somálsku.

V pondělí Trump svou kritiku zopakoval a kongresmanky vyzval, aby se omluvily USA, Izraeli a „úřadu prezidenta“.

Ocasio-Cortezová se dostal pod palbu poté, co řekla, že Spojené státy na své jižní hranici provozují „koncentrační tábory“. Před tím ještě řekla, že „by mělo být na stole“ snížení vojenské a ekonomické pomoci Izraeli jako způsobu, jak dát najevo nesouhlas s izraelskou politikou.

Omarová byla kritizována poté, co na Twitteru napsala, že na ni Republikáni útočí na příkaz pro-izraelské lobby AIPAC. Následně vydala polovičatou omluvu a nakonec kontroverzní tweety smazala.

Tlaibová v květnovém rozhovoru prohlásila, že palestinští Arabové žijící pod britským mandátem ještě před založením Izraele „poskytovali“ Židům bezpečné útočiště před holocaustem.

Dále také podpořila BDS, a když se jí v televizním rozhovoru ptali, jestli by hlasovala proti vojenské pomoci Izraeli, odpověděla, že „naprosto“.

17.07.2019 06:15 Daniel Žingor242Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova