Praha Jeruzalém

PA se rozhodla přijmout od Izraele daňové platby, přestože to dřív odmítla s tím, že jsou Izraelem poníženy o výši jí proplácených teroristických platů.

Autor: Elad Benari, 23.8.2019 4:43

Palestinská samospráva (PA) ve čtvrtek uvedla, že přijala částečnou platbu od Izraele, přes půl miliardy dolarů.

„Před několika dny byla s izraelskou stranou uzavřena dohoda o převodu cla na ropu a palivo, které Palestinská samospráva nakoupila v Izraeli, na částku kolem dvou miliard šekelů (568 milionů USD, 512 milionů EUR),“ uvedl Husajn al-Šejk „ministr pro občanské záležitosti PA“ pro tiskovou agenturu.

V únoru se Izrael rozhodl ponížit daňové převody peněz PA, které jejím jménem vybírá, o částku rovnající se platbám PA teroristům a jejich rodinným příslušníkům. Toto rozhodnutí znamenalo, že bude Izrael srážet, které jménem PA shromažďuje, přibližně 10 milionů dolarů měsíčně z příjmů přibližně 190 milionů USD měsíčně.

Předseda PA Mahmúd Abbás později několikrát zopakoval, že nepřijme žádné částečné platby daňových převodů, a také zdůraznil, že neukončí finanční podporu teroristů ani rodin uvězněných teroristů.

Od té doby se Izrael několikrát pokusil vybrané prostředky na PA převést, ta to ale pokaždé odmítla.

„Vrácení těchto peněz vyřeší část finanční krize způsobené zmrazením palestinských fondů ze strany izraelské vlády,“ uvedl šejk k čtvrtečnímu převodu, přičemž zdůraznil, že šlo pouze o nedoplatky ze strany Izraele.

Šejk uvedl, že základní politický spor vyřešen nebyl, protože PA trvá na tom, že bude i nadále vyplácet renty uvězněným a mrtvým teroristům až do „posledního centu“.

Abbás v minulosti nazval pokračující platby teroristům „červenou linii“, která ze strany PA nebude za žádných okolností překročena.

PA utrácí 6% svého ročního rozpočtu, aby zaplatila 4,5 milionu dolarů měsíčně uvězněným teroristům a dalších 6,5 milionu dolarů jejich rodinám.

23.08.2019 06:05 Daniel Žingor128Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova