Praha Jeruzalém

EU odsuzuje Netanjahuovy plány na uplatnění svrchovanosti na údolí Jordánu a oblasti Mrtvého moře a označuje tento krok za „nezákonný“.

Od: Arutz Sheva, AFP, 11.9.2019 12:45

Evropská unie ve středu varovala, že závazek izraelského premiéra Benjamina Netanjahua anektovat údolí Jordánu a oblast Mrtvého moře, v případě, že příští týden vyhraje volby, podkopává šance na mír v regionu.

„Politika výstavby a expanze osad je podle mezinárodního práva a nezákonná a opatření přijatá v této souvislosti podkopávají životaschopnost dvoustátního řešení a vyhlídky na trvalý mír,“ uvedl mluvčí EU v prohlášení pro AFP.

V úterý premiér Netanjahu, který se příští týden uchází o znovuzvolení, oznámil, že pokud bude další funkční období opět premiérem, krátce po sestavení nové vlády vyhlásí izraelskou suverenitu nad Jordánským údolím a severní oblastí Mrtvého moře.

„Jsme tady v předvečer voleb. Prezident Trump řekl, že představí svou dohodu století několik dní po volbách – to je co by dup. To před nás staví velkou výzvu a skvělou příležitost uplatnit izraelskou suverenitu nad Judeou a Samařím a dalšími oblastmi,“ řekl Netanjahu.

„Existuje jedno místo, kde lze izraelskou suverenitu uplatnit okamžitě po volbách, pokud mi to izraelští občané dovolí. Dnes oznamuji svůj záměr uplatnit izraelskou suverenitu nad údolím Jordánu a oblastí Mrtvé moře,“ prohlásil.

Netanjahu dodal, že poté, co USA představí svůj mírový plán pro Blízký východ, Izrael vyhlásí suverenitu nad všecmi židovskými komunitami v Judeji a Samaří.

Reakce USA na Netanjahuovo oznámení byla nejasná, přičemž vysoký americký představitel řekl, že „v tuto chvíli“ nebudou USA svou politiku „nijak měnit“.

OSN však Izrael varovala, že takovýto krok by byl v rozporu s mezinárodním právem a neměl by „mezinárodní právní účinek“.

„Pozice generálního tajemníka byla vždy jasná: jednostranné akce mírovému procesu nijak neprospívají,“ uvedl mluvčí OSN Stephane Dujarric.

„Jakékoli izraelské rozhodnutí uplatnit své zákony, jurisdikci a správu na okupovaném Západním břehu Jordánu nemá žádný mezinárodní právní účinek.“

12.09.2019 05:27 Daniel Žingor256Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova