Praha Jeruzalém

Odborníci se domnívají, že dvojitý záblesk nad jižním Atlantikem před 40 lety byl izraelský jaderný test.

Od: Arutz Sheva, 23.9.2019 3:45

Časopis zahraniční politiky uvádí, že Izrael provedl před 40 lety v Atlantickém oceánu jaderný experiment.

22. září 1979 americký průzkumný satelit zaznamenal dvojitý záblesk nad jižním Atlantikem. Američtí vojenští analytici na základně Patrick Air Force Base na Floridě rychle dospěli k závěru, že záblesky byly jadernou detonací a okamžitě informovaly vojenské velení. Téhož dne byl o jaderné zkoušce informován prezident Jimmy Carter a následujícího rána svolal v situační místnosti Bílého domu nejvyšší poradce a představitele národní bezpečnosti.

„Nyní, o 40 let později, existuje vědecký a historický konsenzus, že se jednalo o jadernou zkoušku a že musela být izraelská,“ řekl Avner Cohen, profesor a vedoucí Institutu mezinárodních studií Middlebury a Wilsonova centra.

Vědci dospěli k závěru, že se Carterova administrativa, která pracovala na mírové dohodě mezi Izraelem a Egyptem podepsané pár měsíců před tím, pokusila zakrýt to, co se nyní zdá být jaderným experimentem.

Zpráva cituje Carterův vlastní deník, který obsahoval tento záznam z daného dne zjištění: „V oblasti Jihoafrické republiky došlo k jadernému výbuchu – buď to byla Jižní Afrika, nebo Izrael za použití lodi, nebo netuším.“

24.09.2019 01:55 Daniel Žingor156Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova