Praha Jeruzalém

Izrael údajně požádal USA o podmínění pomoci Libanonu ukončením programu přesně naváděných raket Hizballáhu.

Od: The Algemeiner, 30. října 2019

Izrael požádal, aby USA podmínily pomoc libanonské vládě tím, že podnikne kroky proti programu přesně naváděných raket Hizballáhu.

Íránem podporovaný Hizballáh má ohromný arzenál raket zaměřených na Izrael a židovský stát již nějakou dobu deklaruje, že nebude tolerovat hromadění pokročilých zbraní v rukou této šíitské teroristické skupiny.

Na zpravodajském serveru Axios izraelský novinář Barak Ravid uvedl, že vojenská pomoc Libanonu dosáhla 100 milionů dolarů ročně a mnoho představitelů Bílého domu souhlasí s izraelským postojem, že by se taková pomoc měly být spojena s vystupňováním tlaku na Hizballáh. Ministerstvo zahraničí a Pentagon však byly údajně proti takovýmto krokům.

Izrael je velmi znepokojen tím, že by Hizballáh mohl dsáhnout schopnosti hromadně vyrábět přesně řízené střely. Ty by mohly ohrozit jak izraelskou domácí frontu, tak i IDF.

Izraelská žádost o podmínění pomoci podle Ravida přišla před nedávným vypuknutím masových protestů v Libanonu, které Hizballáh považuje za hrozbu pro svou politickou moc.

Libanonský premiér Saad Hariri, oponent Hizballáhu, v úterý uprostřed probíhajících nepokojů rezignoval.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu v projevu na akci Židovské agentury v Jeruzalémě v pondělí řekl: „Írán chce vyvinout přesné střely, které mohou zasáhnout jakýkoli cíl v Izraeli s přesností pěti až deseti metrů, a činí tak. … To je obrovské nebezpečí.“

31.10.2019 08:36 Daniel Žingor103Zdroj: World Israel News

Klíčová slova