Praha Jeruzalém

Mluvčí Knessetu Yuli Edelstein odpověděl senátorovi Bernie Sandersovi, který řekl, že přesune americkou pomoc z Izraele do Gazy.

Autor: Elad Benari, 30.10.2019 3:58

Mluvčí Knessetu Yuli Edelstein v úterý zareagoval na senátora Bernie Sanderse, který o den dříve na J Street konferenci řekl, že pokud bude zvolen prezidentem, přesune část prostředků vyčleněných pro Izrael do Gazy.

„Bernie Sandersi, přestaňte říkat nesmysly. Právě včera jsem se během jejich návštěvy Knessetu setkal se zástupci EU a řekl jim o absurdních tvrzeních týkajících se hospodářské situace v pásmu Gazy,“ tweetoval Edelstein.

„Je načase utnout tyto proklamace. Všechny potřebné prostředky mají – jen peníze určené k veřejnému prospěchu využívají k útokům na Izrael,“ dodal.

Sanders ve svých vyjádřeních také označil izraelskou vládu za „rasistickou“ a dokonce zesměšňoval jak premiéra Benjamina Netanjahua a prezidenta Donalda Trumpa, když řekl: „Jeden je na nejlepší cestě, aby byl vyhozen, a druhý může jít sedět.“

Sandersova vyjádření kritizovala také Nikki Haleyová, bývalá velvyslankyně USA v OSN.

„Právě když jsme si mysleli, že už Bernie Sanders nemůže být radikálnější, překonal sám sebe. Chce vzít peníze, které dáváme Izraeli, aby se bránil před teroristy a dát je Gaze, kterou spravují teroristé?? Neskutečné. Proč ostatní prezidentští kandidáti nereagují na to, jak se mýlí?“ Tweetovala Haleyová.

Sanders, který je sám Žid, už způsobil rozruch v minulosti kvůli anti-izraelským výrokům, které pronášel.

V srpnu Sanders uvedl, že pokud chtějí USA přispět k nastolení míru na Blízkém východě, nemohou upřednostňovat přání a potřeby Izraele před všemi ostatními.

V dubnu označil izraelskou vládu za „rasistickou“ a uvedl, že je premiér Benjamin Netanjahu „pravicový politik, o kterém si myslí, že s palestinským lidem jedná velmi nefér“.

V loňském roce Netanjahua a jeho politiku kritizoval a řekl: „Jako někdo, kdo naprosto a jednoznačně věří v právo Izraele na svou existenci … musí jasně a nahlas říct, že to, že stojí proti reakční politice premiéra Netanjahua, neznamená, že je protiizraelský.“

30.10.2019 06:45 Daniel Žingor148Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova