Praha Jeruzalém

Angela Merkelová, Emmanuel Macron a Boris Johnson naléhají na Írán, aby držel dohodu z roku 2015.

Autor: Ben Ariel, 6.1.2020 1:42

Poté, co Islámská republika oznámila, že po atentátu na generála Qassema Soleimaniho opustí jadernou dohodu z roku 2015, vyzvali vůdcové Německa, Francie a Británie v neděli Írán, aby její podmínky i nadále dodržoval.

Ve společném prohlášení citovaném The Associated Press, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson vyzvali Írán, aby upustil od realizace či podpory dalších „násilných činů“.

Tato trojka Írán specielně vyzvala, aby „stáhl veškerá opatření“, která nejsou v souladu s jadernou dohodou z roku 2015, jejímž cílem bylo zabránit Teheránu v realizaci jeho programu atomového vyzbrojení.

Rovněž vyzvali všechny zúčastněné aktéry, aby projevili „maximální zdrženlivost a odpovědnost“, a zavázali se, že budou i nadále usilovat o snižování napětí a zajištění stability na Blízkém východě.

V neděli íránská státní televize citovala prohlášení prezidenta Hassana Rouhaniho, podle kterého jeho země už nebude nadále dodržovat omezení obchodu týkající se obohacování paliva, velikosti zásob obohaceného uranu a výzkumné činnosti.

Ještě před likvidací Soleimaniho Írán postupně snížoval scé závazky směrem k dohodě z roku 2015 – bylo to v reakci na odstoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa od této dohody v květnu 2018.

Nejnověji Islámská republika v rozporu s touto dohodou obnovila obohacování uranu v podzemním zařízení Fordow.

Británie, Francie a Německo se snaží tuto jadernou dohodu zachránit a zavázaly se, že pomohou Íránu vyhnout se ekonomickým sankcím uvaleným USA tak, že ochrání společnosti, které s tímto zločinným státem obchodují.

Írán ovšem kroky evropských signatářů odmítl jako nedostatečné a naopak Evropu obvinil, že odstoupila od svých závazků v rámci této dohody.

06.01.2020 04:56 Daniel Žingor128Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova