Praha Jeruzalém

Ve speciálním svátečním rozhovoru se Netanjahu vyjádřil k dalším vládním restrikcím, své každodenní rutině a složité politické situaci.

Od: Arutz Sheva, 8. 4. 2016 16:24

V rozhovoru pro 103FM ocenil premiér Benjamin Netanjahu reakci Izraele na kronavirovou krizi: „Ve srovnání s ostatními zeměmi je naše situace dobrá, ale nikdo na tom není opravdu dobře. Je to nejhorší nákaza za posledních 100 let.“

Netanjahu zopakoval, že v předvečer Pesachu vstoupí v platnost všeobecné uzamčení státu. „Včera jsme zakázali cestovat, abychom omezili odliv z měst a koncentraci rodin na Sederový večer. Toto nařízení bude platit až do pátku. V 15:00 vstoupí v platnost opatření zabraňující obyvatelům cestovat víc než 100 metrů od jejich domovů a bude trvat až do zítřejšího rána.“

Záměrem bylo zabránit tomu, co se stalo během Purimu – shromažďování lidí mimo přímou rodinu vedoucí k infekcím. Cílem opatření, řekl, bylo „zabránit tomu, aby se rodiny o Sederu podle zvyku shromažďovaly dohromady.“ Sám Netanjahu samozřejmě také stráví Seder jen se svou nejužší rodinou.

Bezvýchodná politická situace musí být vyřešena

I když tomu někteří reportéři věří, přesto nebylo o zformování vlády národní jednoty rozhodnuto v předvečer velikonoc. Netanjahu řekl, že doufá, že bude jednání po prázdninové přestávce pokračovat rychleji.

„Doufám, že to tak bude a není důvod, proč by ne,“ řekl Netanjahu v rozhovoru. „Bohužel tu máme problém, že naši potenciální partneři mají potíže s respektováním toho, co řekli, ale nechci se do nich navážet. Musíme jednat rychle a sestavit krizovou vládu. Nevzdal jsem se toho.“

Podle Netanjahua: „Uděláme, co je třeba, aby tato vláda měla rovné zastoupení… Všechno bude paritní a fungující na základě vzájemné dohody, vyjma ovšem otázky suverenity, o které jsem řekl, že je pro mě zásadní a že mám v úmyslu ji prosadit. Myslím, že to je srozumitelné.“

Globální expert na videokonference

Předseda vlády strávil nedávné dny v domácí izolaci poté, co přišel do kontaktu s ministrem zdravotnictví Yaakovem Litzmanem, kterému byl diagnostikován koronavirus.

„Pracuji pořád,“ řekl. „Z domova je to ještě těžší než z kanceláře, protože někdo musí neustále udržovat věci v chodu. Naučil jsem se, jak vést konferenční hovory,“ říká. „Stal jsem se v tom globálním expertem,“ zažertoval.

Na otázku, zda byl také ovlivněn nedostatkem vajec, se předseda vlády zasmál: „Také mám rád omelety a byl jsem ohromen tím, že nejsou. Moje žena mě informovala, jak mnoho jídel se připravuje z vajec. Pravděpodobně tu máme velkou poptávku a máme problémy s dodržováním kvót. Budeme se tím zabývat jindy, ale ne teď.“

V předvečer Sederové noci Netanjahu řekl, jak mu chybí členové rodiny, kteří už s ním nejsou. „Moji rodiče, můj bratr Yoni a Sářin otec. Je pro nás velmi obtížné.“

Netanjahu poslal posluchačům sváteční pozdravy. „Pamatujte na první Pesach, při kterém nákaza minula domy Izraele. Udělejte, co je zapotřebí, aby se to stalo i tentokrát. Pamatujte, že se nám podařilo přejít i přes faraonův režim. Od té doby tu bylo tolik útoků a všechny selhaly. Teď se stane to samé. Není to cílený atentát, ale virus – a ten také překonáme.“

09.04.2020 05:36 Daniel ŽingorZdroj: World Israel News

Klíčová slova

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka