Praha Jeruzalém

Díky koronavirové pandemii stát Izrael zavedl velmi přísná opatření. Lidé nesměli opustit své město, poté nemohli vycházet ze svých domovů na více než sto metrů a v hlavních dnech svátku pesach nesměli své bydliště opustit vůbec. To se ale začíná postupně měnit.

Autor: Kristýna Kovaříková, 2.5.2020, Izrael -Tel Aviv

Nyní se zdá, že Izraelská vláda má virus více pod kontrolou. Každým dnem je čím dál méně nakažených. Jen od včerejšího rána do odpoledne se uzdravilo 244 lidí. Nově onemocnělo za včerejšek den 51 lidí. Něco málo přes šest a půl tisíce je stále nemocných. Z počtu lidí, kteří od začátku pandemie onemocněli (16 152 případů) se zatím uzdravila nadpoloviční většina  (tj. 9 400 lidí). Celkem 277 nakažených nemoci podlehlo a 107 jich je ve vážném stavu. 

(Údaje ke dni 2.5. 2020)

Jeruzalémské děti znovu ve školách

Izraelská vláda začíná mnoho bezpečnostních opatření postupně uvolňovat.  Lidé se mohou volněji pohybovat a sportovat venku. Uvolnění bezpečnostních opatření se týká také modliteb. Synagogy jsou stále zavřené, ale lidé se mohou společně modlit venku. Také kadeřnictví a kosmetické služby jsou v provozu. Dokonce se v omezeném režimu otevřou i některé základní školy.

V Jeruzalémě se do některých tříd základních škol vrátí přes šedesát tisíc dětí. A k tomu kolem dvanácti tisíc dětí se speciálními potřebami. Všem dětem před vstupem do školy budou zaměstnanci školy měřit teplotu. Více práce budou mít pracovníci úklidu ve školách, kteří budou muset uklízet a dezinfikovat všechny plochy mnohem častěji než dříve.

V některých dalších izraelských městech, městské úřady zatím školy otevřít neplánují nebo si jejich otevřením nejsou jisti, jako například v Tel Avivu. Vše je individuální a záleží na každém městě, protože každé město si otevření škol upravuje samo.  Zatím je vzdělávání v otevřených školách dobrovolné. Je tedy pouze na rozhodnutí rodičů, zda dítě do školy pošlou nebo nechají děti, aby se vzdělávali doma.

I přes veškerá uvolňování má izraelská vláda věci pod kontrolou a policie dohlíží na to, zda lidé dodržují veškerá hygienická opatření. Stále jsou povinné dvoumetrové odstupy a také nošení roušek při každé vycházce ven. Pokuta za nenošení roušek činí 200 izraelských šekelů (cca 1200 Kč). Roušky jsou povinné také pro děti od šesti let.  

03.05.2020 06:06 Karolína Kovaříková193Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova