Praha Jeruzalém

Američtí a nejmenovaní zahraniční vládní představitelé tvrdí, že útok na íránské přístavní zařízení z 9. května podle všeho pochází z Izraele.

Autor: Ben Ariel, 19.5.2020 2:58

Američtí a nejmenovaní zahraniční vládní činitelé tvrdí, že útok z minulého týdne na íránský přístav, má, jak se zdá, původ v Izraeli, informovaly v pondělí The Washington Post.

Útok z 9. května se zaměřil na lodní dopravu v íránském přístavním terminálu Shahid Rajaee. Počítače, které regulují tok plavidel, nákladních automobilů a zboží, najednou zkolabovaly a vytvořily na vodních cestách a silnicích vedoucích k přístavu obrovské zácpy.

Íránští představitelé později uznali, že se neznámému cizímu hackerovi podařilo počítače na krátkou dobu vypnout.

Představitelé zpravodajských služeb a kybernetické bezpečnosti, obeznámení s touto záležitostí, sdělili Washington Post, že útok, který na několik dní zmátl provoz přístavu, provedli izraelští operativci, pravděpodobně jako odvetu za dřívější pokus Íránu proniknout do počítačů řídících distribuci vody v Izraeli.

Bezpečnostní představitel zahraniční vlády, který monitoroval incident z 9. května, označil útok za „vysoce přesný“ a řekl, že poškození Íránského přístavu bylo vážnější, než popisují oficiální íránská místa.

„Došlo k naprostému chaosu,“ řekl tento představitel, který hovořil pod podmínkou, že jeho totožnost a národní příslušnost nebudou odhaleny, když popisoval vysoce citlivou povahu utajovaných informací. Americký představitel s přístupem k utajovaným spisům rovněž uvedl, že za útokem byli Izraelci.

Washington Post 9. května přinesl satelitní fotografie zachycující kilometry dlouhé dopravní zácpy na dálnicích vedoucích k přístavu Shahid Rajaee. Na fotografii z 12. května potom bylo možno pozorovat desítky nakládaných kontejnerových lodí v čekacích zónách u pobřeží.

Izraelské velvyslanectví na žádosti o vyjádření neodpovědělo. Izraelské obranné síly se přímo odmítly vyjádřit.

Írán svou účast na neúspěšném pokusu o hackerský průnik do izraelských vodovodních distribučních sítí z 24. dubna opakovaně odmítl.

V prosinci roku 2019 íránský ministr telekomunikací uvedl, že jeho země zneškodnila kybernetický útok, jehož cílem bylo „špehovat vládní informace“.

Minulé léto bylo oznámeno, že proti Íránu zahájily tajný kybernetický útok USA. Útok údajně vymazal kritickou databázi používanou iránskou polovojenskou složkou k útokům na ropné tankery a výrazně snížil schopnost Teheránu tajně zaútočit na lodní dopravu v Perském zálivu.

Po útoku počítačovým virem Stuxnet, který na konci roku 2000 poškodil tisíce íránských odstředivek na jeho jaderných zařízeních, odpojil Írán velkou část své infrastruktury od internetu.

Stuxnet je všeobecně považován za americké a izraelské dílo, i když ani tady Izrael nepřiznal, že by za ním stál. Ve zprávě z roku 2012 se uvádí, že útok Stuxnetu na Írán, v rámci vlny počítačové sabotáže a špionáže proti Islámské republice, nařídil tehdejší prezident USA Barack Obama.

19.05.2020 05:43 Daniel Žingor234Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova