Praha Jeruzalém

Voják sloužící v Hebronu brání důstojníka pohraniční policie, který poté, co v Jeruzalémě zastřelil zdravotně postiženého muže, skončil v domácím vězení.

Autor: Yehonatan Gottleib, 31.5.2020 14:18

Hraniční policista je v domácím vězení poté, co ve východním Jeruzalémě zastřelil zdravotně postiženého muže.

V sobotu ráno by ve Starém městě Jeruzaléma zastřelen 32 letý Iyad Halak. Policie uvedla, že se zdálo, že drží zbraň, ale ve skutečnosti nebyl ozbrojený. Halak nerozuměl policejním rozkazům, aby se zastavil a začal utíkat.

D., voják IDF, sloužící v Hebronu, pro Arutz Ševu uvedl, že k útokům na vojáky teroristé často používají handicapované a zdravotně postižené.

„Slyšel jsem dnešní zprávy a velmi mě to rozlobilo.“

„Řekl jsem voou, my tady žijeme. Jak můžete od obyčejného vojáka očekávát něco takového? Jeho úkolem je plnit misi a chránit obyvatele. Nespravedlnost médií vůči příslušníkům pohraniční policie, když soudí situaci, které nerozumí, je pro mě neuvěřitelná,“ argumentoval D.“

„Nevím přesně, co se v Jeruzalémě stalo, ale musíte pochopit situaci, v níž se vojáci v terénu ocitají. Přesně vím, že arabská populace používá lidi se zdravotním postižením k ohrožování vojáků IDF,“ poznamenal.

D. popsal složitou situaci, kdy Arabové v Hebronu pravidelně posílají mladého muže s Downovým syndromem, aby házel kameny a ohrožoval vojáky IDF. Když se snaží toho mladého muže odradit, obrázky, které určitě „nevypadají dobře“, jsou okamžitě publikovány do světa, řekl.

„Toto jsem pochopil v Hebronu,“ řekl. „Každý pátek tady Arabové posílali lidi se všemi druhy postižení. Autisty, s Downůvým syndromem atd.“

Každý voják sloužící v Hebronu je s touto skutečností obeznámen, řekl. „Přijde osoba s Downovým syndromem. Vidíš, že má Downův syndrom, nemůžeš si toho nevšimnout. Teď má v ruce kamení a láhve a účastní se narušování hranic. Zapálí oheň a útočí na vojáky. Nakonec nezáleží na tom, jestli má Downův syndrom nebo ne – kameny mohou zmrzačit a zabít.“

„Když Arabové posílají lidi se zdravotním postižením, aby házeli kameny, je to situace, kterou jako voják musíte řešit na vlastní zodpovědnost a podle svého vlastního uvážení,“ řekl D.

„Existují fotky, kdy jsme ho zatkli – uvědomíme si, kdo to je, a pak ho propustíme. Existují fotky, kdy zrovna takovéhoto člověka pronásledujeme a Arabové je dali na své Facebookové stránky, ale těsně před tím, než jsme po něm šli, po nás házel kameny. Nejdříve ho poslali dopředu s dlažebními kostkami v rukách,“ vysvětloval důstojník.

„Promluvte si s jakýmkoli vojákem a řekne vám, že to není nic nového,“ dodal.

D. dále uvedl, že se vojáci musí rozhodnout v okamžiku, kdy jsou pod útokem. „Voják je postaven před výzvu rozpoznat, že jde o postiženého člověka, nikoli o teroristu. Ten dav je používá proti nám. Nevím, jestli tu máme takto extrémní případ, ale toto se tu děje, alespoň tady v Hebronu naprosto pravidelně. Vojáci musí udělat maximum, ale v žádném případě to není možné soudit. Není správné, abyste to soudili.“

„Měli bychom rozlišovat, než začneme střílet, zatímco na nás útočí?“ ptal se. „Musíte pochopit, že jsou vojáci, když čelí teroristickým útokům, ve velmi obtížné situaci. A pak se musí v okamžiku rozhodnout, zda je osoba zdravotně postižená nebo ne … je to složitá situace. Ať je to kdokoli, dokonce i když je zdravotně postižený, může být nebezpečný. Tady jsem vám popsal situaci, kdy někdo s postižením hází kameny.“

01.06.2020 06:10 Daniel Žingor309Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova