„Koncept „míru za stažení a slabost“ zmizel z povrchu zemského,“ uvedl izraelský premiér.
Od: Associated Press, 16. srpna 2020
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli řekl, že dohoda o navázání plných diplomatických vztahů se Spojenými arabskými emiráty dokazuje, že se Izrael nemusí zříct země, aby dosáhl míru s arabskými státy.
Izrael a SAE ve čtvrtek oznámily, že navazují plné diplomatické styky v dohodě zprostředkované Spojenými státy, která vyžaduje, aby Izrael dočasně pozastavil izraelský plán na rozšíření suverenity nad židovskými komunitami v Judsku a Samaří.
Netanjahu řekl, že toto pozdržení bylo do dohody začleněno na žádost Spojených států.
Spojené arabské emiráty, stejně jako většina arabského světa, dlouho odmítaly oficiální diplomatické styky s Izraelem. Jejich dohoda by mohla vést k dohodám s jinými arabskými státy a podkopat arabské ne, které bylo pro Palestince zdrojem jejich vyjednávací pozice.
„Podle Palestinců a mnoha dalších lidí na světě, kteří s nimi souhlasili, nebylo možná míru dosáhnout bez uznání požadavků Palestinců, včetně zrušení osad, rozdělení Jeruzaléma a stažení se na linie z roku 1967,“ uvedl Netanjahu ve svém prohlášení na videu. „Teď už to tak není. Tento koncept „míru za stažení a slabost“ zmizel z povrchu zemského.“
Palestinci chtějí celé Judsko a Samaří, východní Jeruzalém a pásmo Gazy, jako součást svého budoucího státu a požadovali, aby se Izrael z těchto oblastí stáhl.
Izrael získal vládu nad Judeou a Samařím a Jeruzalémem v Šestidenní válce v roce 1967, která začala, když několik arabských národů zaútočilo na Izrael.
V roce 2005 Izrael vystěhoval všechny své občany žijící v Gaze a stáhl odsud také všechny jednotky IDF.
V posledních letech se začala rozpadat jakási zeď arabské podpory Palestinců a jejich požadavků, a to z velké části kvůli sdílenému nepřátelství Izraele a dalších arabských států vůči Íránu a íránským zástupcům v regionu.
Palestinci se při těchto Netanjahuových vyjádřeních naježili.
„Mír by měl být stanoven na základě palestinského státu s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem. Toto je arabský a mezinárodní konsenzus a nic jiného nemá žádnou hodnotu,“ řekl Nabil Abu Rdeneh, mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.
Rdeneh poskytl toto vyjádření navzdory skutečnosti, že údajjně už několik dalších arabských národů zvažuje navázání oficiálních diplomatických vztahů s Izraelem.
Netanjahu také v neděli zopakoval svůj postoj k dohodě s SAE, že svrchovanost se pouze pozastavuje a je stále na stole, pokud se tak bude dít v koordinaci s Washingtonem.
Představitelé ovšem SAE tvrdili, že tato dohoda znamená, že suverenita v Judeji a Samaře byla zcela odložena.
Poté, co prezident Donald Trump na začátku tohoto roku zveřejnil svůj plán pro mít na Blízkém východě, Netanjahu uvedl, že vyhlásí suverenitu nad asi 30% Judeje a Samaří v oblastech, kde se nacházejí židovské komunity.
Netanjahu, vzhledem k tomu, jak jeho popularita kvůli řešení krize koronaviru klesá, čelí zároveň kritice ze strany vůdců osadníků a jejich zástupců v parlamentu ohledně pozastavení vyhlášení suverenity a proto se pokouší ujistit všechny, že se k tomuto kroku skutečně zavázal.