Šéf IAEA říká, že Írán pokračuje v obohacování uranu, ale v této fázi nemá dostatek obohaceného uranu k výrobě jaderné bomby.
Autor: Elad Benari, 12.10.2020 4:53
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) řekl rakouskému deníku Die Presse, že Írán v této fázi nemá, podle oficiální definice atomového watchdogu OSN, dostatek obohaceného uranu na výrobu ani jedné jaderné bomby.
„Íránci pokračují v obohacování uranu a to v mnohem vyšší míře, než k čemu se zavázali. A toto množství každým měsícem roste,“ uvedl Rafael Grossi v rozhovoru, který citovala tisková agentura Reuters.
Na otázku, jak dlouho bude Írán potřebovat k výrobě jaderné zbraně – tzv. „Době výbuchu“, odpověděl: „V IAEA nemluvíme o době výbuchu. Díváme se na významné množství, minimální množství obohaceného uranu nebo plutonia potřebné k výrobě jedné atomové bomby. Írán v tuto chvíli nemá toto významné množství.“
IAEA definuje „významné množství“ jako přibližné množství jaderného materiálu, u kterého nelze vyloučit možnost výroby jaderného výbušného zařízení.
Agentura ve své nejnovější zprávě o Íránu uvedla, že zásoba obohaceného uranu v Islámské republice nyní dosahuje více než desetinásobku limitu stanoveného v jaderné dohodě se světovými mocnostmi z roku 2015.
Limit byl stanoven na 300 kilogramů (661 liber) obohaceného uranu v konkrétní složené formě, což odpovídá 202,8 kg uranu, zatímco íránská zásoba v září činila více než 2 105 kg.
V reakci na odstoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody v květnu 2018 Írán postupně snižoval svůj závazek k dohodě z roku 2015.