„Tyto nové dohody podporují mír založený na společných bezpečnostních potřebách a vzájemných lékařských, technologických a finančních výhodách, namísto toto, aby požadovaly pouze upuštění od nepřiměřených požadavků jednotlivých stran.“
Židovské a proizraelské skupiny reagovaly na čtvrteční marocké prohlášení o záměru normalizovat vztahy s Izraelem pozitivně.
Je to čtvrtá normalizační dohoda mezi Izraelem a arabskými zeměmi za poslední čtyři měsíce po Spojených arabských emirátech, Bahrajnu a Súdánu. Tyto země následovaly ve svém uvědomění Egypt a Jordánsko, které uzavřely mír s Izraelem v letech 1979 a 1994.
Rabín Yaakov Menken, výkonný ředitel Koalice pro židovské hodnoty, ocenil rozdíl mezi touto mírovou dohodou a dalšími normalizačními dohodami s Izraelem, které se letos uzavřely.
„Normalizace vztahů s Izraelem je na Středním východě novým standardem, který nám po desítky let označovaly odborné komentáře za nemožný sen,“ řekl JNS. „Tyto nové dohody podporují mír založený na společných bezpečnostních potřebách a vzájemných lékařských, technologických a finančních výhodách, namísto toto, aby požadovaly pouze upuštění od nepřiměřených požadavků jednotlivých stran.“
„Oznámení, že Izrael a Maroko normalizují své diplomatické vztahy, se zapsalo do historie,“ uvedl ve svém prohlášení Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti.
Generální ředitel Americko-židovského výboru David Harris ve svém prohlášení uvedl: „Marocké oznámení je dalším potvrzením rostoucího uznání arabských vůdců, že navázání vztahů s Izraelem bude oboustranně výhodné.“
Národní předseda Republikánské židovské koalice a bývalý senátor Norm Coleman označil toto oznámení za „historické“ a za „důležitý krok k větší stabilitě a míru v regionu“.
„Maroko a Izrael se dohodly na opětovném otevření svých styčných úřadů se záměrem otevřít také velvyslanectví.“ Zahájeny budou oficiální kontakty, hospodářská spolupráce a přímé lety mezi oběma zeměmi,“ uvedl ve svém prohlášení. „Všechny tyto kroky – a doufáme, že jich bude následovat ještě více – zvýší bezpečnost a prosperitu obou zemí.“
Generální ředitel B’nai B’rith International Daniel Mariaschin řekl JNS, že „oficiální vazby mezi Marokem a Izraelem mají smysl z mnoha dobrých důvodů, v neposlední řadě je to historie marocké židovské komunity a její vliv na život v Maroku a Izraeli. Chtěli bychom si připomenout důležitou roli, kterou v tomto ohledu sehrály Spojené státy. Toto je další zásadní stavební kámen pro nastolení míru a stability na Středním východě a v severní Africe.“
Nathan Diament, výkonný ředitel Střediska pro prosazování ortodoxní unie, řekl JNS, že nejnovější dohoda pomůže sjednotit národy v regionu Blízkého východu, odradit agresi Íránu a zlepšit bezpečnostní a ekonomické vazby Izraele se svými sousedy. Dodal, že jeho organizace se těší na další země, které se připojí k rozšiřujícímu se kruhu „míru a bezpečnosti“.
Dohoda zahrnuje také to, že USA uznaly sporné území Západní Sahary jako součást Maroka a staly se tak jedinou západní zemí, která toto stanovisko učinila. Dohoda také povoluje možnost přeletů a přímých letů z a do Izraele pro všechny izraelské občany. Izrael a Maroko rovněž souhlasily s okamžitým otevřením vzájemných velvyslanectví v Rabatu a Tel Avivu.
„Uznání dvou historických realit“
„Tyto mezníkové diplomatické dohody nasměrovaly Blízký východ na jinou cestu, kde usmíření nahradí odmítnutí a ze starých nepřátel se stanou noví přátelé,“ uvádí se v prohlášení Konference prezidentů významných amerických židovských organizací.
„Vzdáváme hold americkým, izraelským a marockým diplomatům, kteří dosáhli této historické dohody,“ pokračovala organizace. „Těšíme se na výměnu velvyslanců a velvyslanectví, hospodářskou spolupráci a větší kulturní vazby mezi Izraelem a Marokem.“
Zakladatel a předseda představenstva Christians United pro Izrael, pastor John Hagee, uvedl, že „s každým z těchto oznámení se dostáváme o krok blíže k opravdovému míru v regionu. Naší nadějí je, že Palestinci uvidí výhodu v ukončení jejich konfliktu s Izraelem a jednoho dne konečně „překují své meče na pluhy,“ uvedl JNS s odvoláním na frázi z Knihy Izaiáše.
Podle výkonného ředitele Americké federace Sephardi Jasona Gubermana má takovýto vývoj nejen politický, ale i historický význam.
Ve svém oznámení uvedl, že dohoda „je uznáním dvou historických skutečností: územní celistvosti Marockého království, která zahrnuje svrchovanost nad marockou Saharou, a jeho nezávislého vedení při navazování vztahu s Izraelem.“
Guberman uvedl, že Maroko souhlasí s navázáním diplomatických, ekonomických a dalších vztahů s Izraelem a ty „je třeba chápat v jejich kontextu“, protože „v Izraeli žije 900 000 marocko-sefardských Židů, kteří si živě udržují své posvátné zvyky a království v paměti prostřednictvím tradičních obřadů, stavění mostů s marockými muslimy a cest do Maroka.“
Dále ještě poznamenal: „Izrael vydal na počest marockého vrchního rabína a jeruzalémského rabína Hakhama Josefa Massase, poštovní známku, která obsahovala (ve čtyřech jazycích) poděkování za královskou rodinu.“
Autor: Jackson Richman, 10. prosince 2020