Praha Jeruzalém

Po oznámení podpory židovského práva na svobodu uctívání na Chrámové hoře úřad premiéra obrátil a slibuje, že se status quo nemění.

Od: Arutz Sheva, 19. července , 2021 9:53

Zdá se, že premiér Naftali Bennett v pondělí, den poté, co zdánlivě podpořil změnu dlouhodobé izraelské politiky, ustoupil od podpory židovského práva na svobodu uctívání na Chrámové hoře.

V neděli premiérův úřad v reakci na arabské incidenty s házením kamenů na Chrámové hoře a v jejím okolí a na protesty proti židovským návštěvám svatého místa uvedl, že vláda bude i nadále umožňovat Židům návštěvu tohoto místa a chránit jejich právo na „svobodu uctívání“ na hoře.

Židovským skupinám navštěvujícím Chrámovou horu bylo navíc povoleno modlit se a zpívat izraelskou hymnu, což představuje odklon od dlouholeté diskriminační politiky země vůči nemuslimským modlitbám na svatém místě.

O den později však úřad předsedy vlády upřesnil svá vyjádření týkající se židovských návštěv na Chrámové hoře a sdělil Galei Tzahal, že status quo zůstává v platnosti a že vláda zajistí pouze právo na židovské návštěvy hory – nikoli svobodu vyznání na tomto místě.

„Byla to jen otázka času,“ řekl opoziční poslanec Orit Strook (Náboženská sionistická strana). „Bennettův úřad vzal zpět své prohlášení o svobodě vyznání pro Židy na Chrámové hoře, přesně jak jsem řekl. Když je premiérský post závislý na Mansúrovi Abbásovi (předsedovi Sjednocené arabské kendidátky), i sebemenší pohyb způsobí, že se tato vláda otřese. Jak nebezpečná je tato vláda!“

V neděli, u příležitosti postního dne Tiša b’Av, vystoupilo na Chrámovou horu na modlitby více než 1 600 židovských návštěvníků, což vyvolalo hněv Islámského hnutí v Izraeli a jeho politických zástupců v Knesetu.

Podle organizace Bajadenu, která hromadné návštěvy svatého místa organizovala, navštívilo Chrámovou horu od nedělního odpoledne celkem 1 679 Židů, což je o 42 % více než na Tisha b’Av v loňském roce.

Sjednocená arabská kandidátka (UAL), koaliční partner, který v Izraeli zastupuje jižní islámské hnutí, odsoudil židovské modlitby na Chrámové hoře a varoval, že židovští věřící na svatém místě by mohli vyvolat arabské nepokoje a nakonec „náboženskou válku“.

„Varujeme osadníky a poslance Knesetu před pokusy vniknout do mešity Al Aksá a varujeme před (možným) vážným narušením pořádku, které by mohlo vést k regionální náboženské válce,“ uvedla UAL ve svém nedělním prohlášení.

UAL rovněž prohlásila, že Chrámová hora, kterou označila za „nádvoří mešity“, je v „plném islámském vlastnictví“.

„Nebudeme akceptovat modlitby a zpěv Hatikvy (izraelské státní hymny) na nádvoří mešity, jehož celých 35,6 akrů je v plném islámském vlastnictví.“

Vysocí představitelé UAL odsoudili poslance Jaminy, kteří v neděli Chrámovou horu také navštívili, včetně Jomtova Kalfona a Amichaje Chikliho.

„Každý, kdo v koalici dovolí poslancům Knesetu ze své strany vystoupit na nádvoří mešity Al Aksá, aby získal body u své základny, by od nás neměl očekávat žádné pochopení nebo vstřícnost.“

20.07.2021 05:38 Daniel Žingor297Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova