Praha Jeruzalém

Hamás vyhlásil rozsudky „nad řadou informátorů“, kolaborantům, kteří se sami přihlásí, nabízí mírnější tresty.

Autor: Elad Benari , 29. října 2021 3:45  

Teroristická organizace Hamás, která vládne v pásmu Gazy, ve čtvrtek oznámila, že odsoudila šest palestinských arabských „informátorů“ k trestu smrti za kolaboraci s Izraelem, informovala agentura AFP.

Vojenský soud Hamásu uvedl, že vynesl rozsudky „nad řadou informátorů, včetně šesti trestů smrti, dalších trestů pohybujících se mezi doživotím a dočasnými těžkými pracemi a jednoho osvobozujícího rozsudku“.

Toto oznámení přichází téměř dva týdny poté, co soud Hamásu odsoudil dva palestinské Araby z Chán Júnisu a Rafáhu k trestu smrti oběšením na základě obvinění ze spolupráce s Izraelem.

Hamás pravidelně tvrdí, že dopadl „izraelské špiony“, a mnohokrát je soudí a odsuzuje k smrti.

V říjnu 2018 skupina tvrdila, že odhalila a zatkla palestinského Araba, který 15 let pracoval jako zpravodajský agent pro Izrael.

V březnu téhož roku skupina tvrdila, že zatkla místního muže, který pracoval jako „špion“ pro Izrael a který měl v úmyslu přesvědčit obyvatele Gazy, aby se neúčastnili násilného protestního pochodu podél hranice mezi Gazou a Izraelem.

V roce 2019 Hamás údajně odhalil izraelský pokus o špionáž jednoho z velitelů organizace.

Teoreticky musí všechny příkazy k popravám na území Palestinské samosprávy (PA) schválit předseda PA Mahmúd Abbás, který sídlí v Ramalláhu a který před několika lety zavedl na popravy moratorium.

Hamás již Abbásovu legitimitu neuznává a v minulosti důrazně prohlásil, že trest smrti v Gaze může být vykonán i bez jeho souhlasu.

Hamas ve čtvrtek uvedl, že kolaborantům, kteří se sami přihlásí, hrozí mírnější tresty, a prohlásil, že „vydané rozsudky splnily všechny právní postupy“.

29.10.2021 05:12 Daniel Žingor141Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News