Praha Jeruzalém

Mluvčí ministerstva zahraničí USA vyzval Izrael a Palestinskou samosprávu, aby se „zdržely jednostranných kroků“, které „podkopávají úsilí“ o „vyjednané dvoustátní řešení“.

Od: Arutz Sheva, 23. října 2021 20:11

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price v pátek novinářům řekl, že USA jsou „znepokojeny“ oznámením Izraele, že příští týden bude schváleno 3 000 židovských bytových jednotek v Judeji a Samaří.

„Jsme znepokojeni oznámením o schůzce, která se má konat příští týden a která má posunout výstavbu osadnických jednotek hluboko na Západním břehu Jordánu,“ uvedl Price v odpovědi na otázku reportéra Walla Baraka Ravida a dodal, že USA „jsou přesvědčeny, že je pro Izrael a Palestinskou samosprávu zásadní, aby se zdržely jednostranných kroků, které zhoršují napětí a podkopávají úsilí o pokrok ve vyjednaném dvoustátním řešení“.

„K tomu zcela jistě patří osidlovací aktivity, stejně jako zpětná legalizace osadnických outpostů.“

Nejvyšší plánovací rada civilní správy se sejde tuto středu poprvé od začátku funkčního období současné vlády a od začátku Bidenovy vlády a schválí 3 144 bytových jednotek v Judeji a Samaří.

Mezi schválenými projekty je i rámcový plán Mitzpe Dani v oblasti osady Ma’ale Michmas v regionu Benjamin. Zároveň bude schválena výstavba více než tisíce bytových jednotek pro palestinské Araby v oblasti C.

Podle zveřejněné agendy budou domy postaveny v obcích Revava, Kedumim, Elon Moreh, Har Bracha, Karnej Šomron a v obcích v Guš Ecionu a Hebronských vrších.

Výstavba, která bude pro palestinské Araby schválena v neděli zhruba za týden a půl v oblasti C, bude zahrnovat asi 1 133 bytových jednotek. Na politické úrovni bylo rozhodnuto, že Khirbet Bejt Zakaríja nebude do povolování zahrnut – po protestu osadnických vůdců, kteří tvrdili, že povolení výstavby v této lokalitě mezi Alon Švutem a Roš Curimem by poškodilo izraelskou územní celistvost.

24.10.2021 07:30 Daniel Žingor118Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News