Praha Jeruzalém

Zpráva: Několik zemí EU je pobouřeno, že nebyly předem informovány o tom, že Izrael označil skupiny napojené na PFLP.

Od: Arutz Sheva, 25. října 2021 3:29

Několik zemí Evropské unie (EU) je „pobouřeno“ rozhodnutím Izraele označit šest palestinských arabských organizací napojených na Lidovou frontu pro osvobození Palestiny (PFL) za teroristické organizace, informoval v neděli diplomatický zpravodaj Kan 11 News Amichai Stein.

„O izraelském rozhodnutí jsme nebyli předem informováni. Budeme žádat od Izraele vysvětlení,“ citovali představitele těchto zemí.

Podle Steina jsou tyto země EU také přispěvateli některých organizací, které byly zařazeny na černou listinu, takže je jejich hněv mnohem větší.

Izraelští představitelé tvrdí, že v minulosti skutečně předávali zpravodajské materiály do některých zemí EU, ale jak již bylo zmíněno, evropský hněv se soustředí na skutečnost, že o tomto kroku nebyli předem varováni.

Vzhledem k evropskému hněvu se očekává společná výzva několika zemí EU, které tyto organizace finančně podporují, izraelskému ministerstvu zahraničí k podání vysvětlení.

Ministr obrany Benny Gantz v pátek označil šest skupin ztotožňovaných s Lidovou frontou pro osvobození Palestiny (PFLO) za teroristické organizace: Svaz palestinských ženských výborů (UPWC), ADDAMEER – Sdružení na podporu vězňů a lidských práv, Bisanské centrum pro výzkum a rozvoj, organizace Al-Haq, Mezinárodní obrana dětí v Palestině (DCI-P) a Svaz zemědělských pracovních výborů (UAWC).

Americké ministerstvo zahraničí později uvedlo, že o rozhodnutí Izraele nebylo předem informováno a že si od Izraele vyžádá vysvětlení, na základě čeho bylo toto rozhodnutí přijato.

„Budeme se obracet na naše izraelské partnery, abychom získali více informací ohledně základu tohoto označení,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price novinářům na brífinku.

„Izrael nás na toto označení předem neupozornil,“ dodal.

Představitelé izraelské obrany na toto prohlášení reagovali a uvedli, že představitelé americké administrativy dostali informace o tomto rozhodnutí předem a že příslušné zpravodajské informace poskytla USA Izraelská bezpečnostní agentura (Šin Bet).

25.10.2021 06:28 Daniel Žingor198Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova