Praha Jeruzalém

Každým ústupkem Íránu USA a EU posilují a povzbuzují tento násilnický režim.

Autor: Majid Rafizadeh, Gatestone Institute, 21. listopadu 2021

Vládnoucí íránští mulláhové manévrují směrem k získání velkých ústupků od Bidenovy administrativy a EU3 (Francie, Německo a Spojené království),  které chtějí získat během nadcházejících jaderných rozhovorů ve Vídni 29. listopadu.

Íránský režim chce, aby Bidenova administrativa zrušila všechny sankce, které byly na Teherán uvaleny za Trumpovy vlády. Mnohé z nich ani nesouvisejí s íránským jaderným programem, namísto toho ovšem souvisejí s teroristickými aktivitami íránského režimu a porušováním lidských práv.

Důležitým příkladem je závažné označení Sboru islámských revolučních gard (IRGC) – polovojenské jednotky založené v roce 1979 na podporu revoluce – za teroristickou organizaci. IRGC je zodpovědná za udržování moci nejvyššího vůdce a revolučních ideálů režimu, mezi něž patří antiamerikanismus a antisemitismus. Uvnitř Íránu IRGC potlačuje a umlčuje opozici vůči vládě režimu; podílí se na represích vůči disidentům a potlačování svobody slova, tisku a shromažďování a prostřednictvím svých revolučních soudů vězní, mučí a popravuje odpůrce. Stopy IRGC jsou patrné také v mnoha mezinárodních konfliktech, včetně konfliktů v Sýrii, Iráku, Jemenu a Libanonu, zejména prostřednictvím její elitní složky Quds Force.

Bidenova administrativa již ustoupila požadavkům mulláhů. Oznámila nejen to, že je ochotna zrušit sankce související s jadernými zbraněmi, ale také to, že zvažuje zrušení sankcí nesouvisejících s jadernými zbraněmi. Administrativa rovněž přistoupila ke zrušení označení Hútíů, teroristické skupiny podporované Íránem, za oficiálně označenou teroristickou organizaci.

Republikánští zahraničněpolitičtí představitelé v Kongresu požadovali od ministra zahraničí Antonyho Blinkena odpovědi na otázky týkající se tajných jednání s Jižní Koreou, na jejichž základě poskytla Jižní Korea íránskému režimu 1 miliardu dolarů jako výkupné. Dopis vedli kongresman Bryan Steil (R-WI), kongresman Greg Steube (R-FL) a předseda Republikánského studijního výboru Jim Banks (R-IN).

Steil: „Zdá se, že Bidenova administrativa využívá při jednání s íránským režimem mezer v zákoně. Znovu se ptám přímo, ano nebo ne, na zapojení Spojených států k platbě výkupného Íránu z Jižní Koreje. Pokud se Bidenova administrativa podílí na převodu finančních prostředků do Íránu, musí o tom být Kongres a americký lid informováni. Představitelé Bidenovy administrativy se nadále vyhýbají odpovědím a odmítají odpovídat na otázky členů Kongresu týkající se této záležitosti. Chci odpovědi. Kongres musí být o činnosti administrativy informován.“

Íránský režim je mezitím posilován a na nadcházejících jednáních ve Vídni vyloučil diskusi o svém balistickém programu, který je základním pilířem jeho jaderného programu. Je ironií, že vládnoucí mulláhové chtějí, aby rozhovory vedly kromě jaderných sankcí i ke zrušení nejaderných sankcí, ale nechtějí diskutovat o ničem jiném než o svém jaderném programu, například o svých teroristických aktivitách.

Od nástupu Bidenovy administrativy do úřadu se íránský režim připravuje na získání velkých ústupků. Mulláhové před jednáním výrazně pokročili ve svém jaderném programu – získali tak páku a převahu při jednáních s USA a EU3.

Když se Bidenova vláda dostala k moci, íránský režim začal výrazně rychleji rozvíjet svůj jaderný program. Dne 9. ledna íránský parlament schválil zákon, podle kterého má vláda vyhostit jaderné inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). V lednu 2021 začal íránský režim zvyšovat obohacování uranu na 20 %. V dubnu režim zvýšil úroveň obohacování uranu na 60 %, čímž se přiblížil k úrovni obohacování pro zbraně.

„Mladým a Bohu věřícím íránským vědcům se podařilo dosáhnout 60% obohacení uranu,“ pochlubil se Mohammad Bagher Qalibaf, předseda íránského parlamentu. „Blahopřeji statečnému národu islámského Íránu k tomuto úspěchu. Síla vůle íránského národa je zázračná a dokáže zneškodnit jakékoli spiknutí.“

Bidenova administrativa se navíc nijak nesnažila tlačit na íránský režim, aby odpověděl na otázky MAAE ohledně tří neohlášených tajných jaderných zařízení nalezených v Íránu.

„Írán se musí rozhodnout pro jasnější spolupráci s agenturou, aby podal potřebná vysvětlení,“ varoval generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi.

„Skutečnost, že jsme našli stopy (uranu), je velmi důležitá. Znamená to, že existuje možnost jaderných aktivit a materiálu, které nejsou pod mezinárodním dohledem a o jejichž původu ani záměru nevíme. To mě znepokojuje.“

Bidenova administrativa a EU by si měly uvědomit, že každým ústupkem, který Islámské republice poskytnou, nepodporují mír v regionu, ale naopak posilují a povzbuzují násilnický režim.

Dr. Majid Rafizadeh je obchodní stratég a poradce, vědec vystudovaný na Harvardu, politolog, člen představenstva Harvard International Review a prezident Mezinárodní americké rady pro Blízký východ.

22.11.2021 06:12 Daniel Žingor123Zdroj: World Israel News

Klíčová slova