Praha Jeruzalém

Dr. Izzeldin Abuelaish, známý jako mírový aktivista, si zaslouží spravedlnost, ale jde na to špatně.

Autor: Pesach Benson, United With Israel, 16. listopadu 2021

Možná jste ve svých místních novinách zahlédli titulek agentury Associated Press.

Žádost lékaře z Gazy o omluvu projednal nejvyšší izraelský soud.

Doktor Izzeldin Abuelaish podal žalobu, v níž požaduje omluvu a odškodnění od státu Izrael. Dne 16. ledna 2009, během války v Gaze, známé jako operace Lité olovo, byl dům tohoto porodníka v uprchlickém táboře Džabalíja zasažen dvěma izraelskými tankovými střelami, které tragicky zabily jeho tři dcery a neteř. Dívkám bylo 14-21 let.

Událost byla nesmírně emotivní. Navzdory uzavření pásma Gazy ze strany IDF měl doktor Abuelaish, vystudovaný na Harvardu, povolení ke vstupu do Izraele, aby mohl pracovat v lékařském centru Soroka v Beerševě a v lékařském centru Sheba v Tel Avivu. Byl symbolem soužití.

Tragédie byla o to otřesnější, že v době, kdy byl jeho dům zasažen, telefonoval živě s izraelskou televizní stanicí Channel 10 News.

Po válce se Abuelaish přestěhoval do Kanady a je docentem globálního zdraví na Torontské univerzitě. Nyní je mu 66 let a usiluje o spravedlnost.

Abuelaish si zaslouží spravedlnost. Ale jde na to špatně, a to z pěti důvodů.

1. Abuelaishova budova byla zdrojem palby palestinských odstřelovačů.

2. IDF varuje civilisty v Gaze, aby opustili své budovy před zásahem. Abuelaish a IDF se přou, zda byl varován. Hamás někdy Palestincům říká, aby varování IDF nerespektovali, protože jde o psychologickou válku.

3. V tělech dívek byly nalezeny střepiny z raket Qassem.

4. Doktrína Hamásu spočívá v záměrném umisťování raketometů, skladů zbraní, tunelů a velitelských a kontrolních středisek do civilních oblastí, přičemž využívá nevinné muže, ženy a děti jako lidské štíty. Palestinské oběti a zničené domy, školy, nemocnice a mešity vždy posilují pokřivené vyprávění Hamásu o oběti.

5. Tankový úder proběhl v rámci třítýdenní války. Hamas a Palestinský islámský džihád v roce 2008 nevybíravě vypálily na Izrael více než 3 000 raket a minometů. Operace Lité olovo začala v prosinci poté, co IDF odhalily přeshraniční tunel, který mohl Hamás využít k únosům Izraelců.

Opatření IDF ke zmírnění civilních obětí možná nejsou dokonalá, ale mají smysl. A s tím, jak se zlepšuje technologie, jsou nálety IDF pozoruhodně chirurgické. Po operaci Strážce hradeb v roce 2021 přiznal šéf UNRWA v Gaze Matthias Schmale izraelským Channel 12, že údery IDF byly „přesné“ a „sofistikované“. Za jeho upřímnost Hamás prohlásil Schmaleho za personu non grata a donutil ho opustit pásmo.

Dr. Izzeldin Abuelaish nekopal tunely, neumisťoval odstřelovače ani neskladoval rakety v uprchlickém táboře Džabalíja spravovaném agenturou UNRWA a v jeho okolí. Měl by tedy omluvu za ohrožení jeho a jeho rodiny požadovat od Hamásu.

17.11.2021 06:27 Daniel Žingor173Zdroj: United with Israel