Praha Jeruzalém

Rodiny 11 izraelských sportovců zmasakrovaných během her v roce 1972 požadují 124 milionů dolarů z libyjských fondů spravovaných OSN.

Autor: David Hellerman, World Israel News, 28. listopadu 2021

Rodiny 11 izraelských sportovců zabitých palestinskými teroristy na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 požadují 110 milionů eur (124 milionů dolarů) z libyjských peněz spravovaných OSN, uvedl v pátek německý list Sueddeutsche Zeitung.

Podle německé zprávy poskytl izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan OSN informace, které spojují bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího s teroristickým útokem prostřednictvím jeho aktivní podpory teroristů po masakru.

V roce 1972 se teroristé z palestinské teroristické skupiny Černé září vplížili do olympijské vesnice a vnikli do dvou bytů užívaných izraelským týmem, přičemž zabili dva Izraelce. S devíti rukojmími požadovalo Černé září propuštění více než 230 teroristů, většinou Palestinců vězněných v Izraeli. Policie se snažila teroristy přepadnout na letecké základně, ale Němci byli špatně připraveni a plán byl špatně proveden.

Nakonec bylo všech devět rukojmích a jeden německý policista zabiti na letištní ploše. Pět teroristů zabitých při přestřelce bylo pohřbeno v Libyi s vojenskými poctami. Tři teroristé, kteří přežili, byli na 54 dní uvězněni a poté posláni do Libye, kde je Kaddáfí přivítal jako hrdiny a pomohl jim se ukrýt.

Podle Sueddeutsche Zeitung předložil Erdan důkazy, že teroristé mohli vstoupit do Německa a dostat se do olympijské vesnice pomocí falešných libyjských pasů. List rovněž uvedl, že Erdan předložil důkazy o Kaddáfího přímé pomoci teroristům po útoku.

List rovněž uvedl, že Kaddáfí poskytl vůdci Organizace pro osvobození Palestiny Jásiru Arafatovi 5 milionů dolarů jako „uznání“.

Přestože rodiny obdržely odškodnění od Německa. List však uvedl, že „současný argument rodin se opírá o skutečnost, že Libye v minulosti odškodnila oběti teroristických incidentů, které provedli její občané nebo které byly provedeny na jejím území. V roce 2008 Libye převedla 1,5 miliardy dolarů rodinám 270 obětí bombového útoku na letadlo letící z Londýna do New Yorku v Lockerbie v roce 1988, za který byla odpovědná Libye“.

Libyjské peníze, které rodiny požadují, by pocházely z fondu spravovaného OSN kvůli obviněním ze zpronevěry a soupeřícím vládám, které si nárokují legitimitu.

Kaddafi byl zabit v roce 2011, kdy vypukla libyjská občanská válka.

V Libyi se mají 24. prosince konat volby. Generál Chalífa Haftar, válečník a hlavní kandidát, chce údajně normalizovat vztahy s Izraelem.

29.11.2021 06:24 Daniel Žingor131Zdroj: World Israel News