Praha Jeruzalém

Při izraelském vojenském útoku na zásilku zbraní do Libanonu bylo zabito pět teroristů, hlásí zprávy ze Sýrie.

Autor: Aryeh Savir, TPS, 31. října 2021

Podle zpráv přicházejících ze Sýrie IDF v sobotu uprostřed dne bombardovaly zásilku moderních zbraní na cestě ze Sýrie do Libanonu a zabily nejméně pět teroristů.

Oficiální syrská tisková agentura SANA uvedla, že armádní protivzdušná obrana „odrazila izraelskou raketovou agresi“ v oblasti na damašském venkově.

Vojenský zdroj sdělil agentuře SANA, že IDF vypálila ze severního Izraele několik raket, které zasáhly několik cílů.

Útok zranil dva vojáky a způsobil určité materiální škody, uvedla zpráva.

Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) uvedla, že k útoku došlo v oblasti Qudsiya na silnici al-Demas a al-Bajja‘, v oblasti, kde se nacházejí sklady zbraní a munice patřící libanonské teroristické skupině Hizballáh a Íránem podporovaným milicím, jakož i vojenské velitelství 4. divize syrské armády.

Při útoku bylo zabito pět osob, všichni členové šíitských milicí a organizace Hizballáh, uvedlo SOHR.

Podle zpráv byl tento vzácný útok za bílého dne proveden raketami země-země, nikoliv úderem izraelského letectva. Jedná se o třetí hlášený izraelský útok proti íránským cílům a cílům Hizballáhu uvnitř Sýrie za poslední měsíc.

IDF se k těmto zprávám nevyjádřila, jak to v těchto případech obvykle dělává.

Pokud byli skutečně zabiti operativci Hizballáhu, mohlo by se jednat o významnou eskalaci, neboť teroristická skupina slíbila, že se za smrt kteréhokoli svého člena bude mstít.

Írán a Hizballáh v posledních letech usilují o vybudování vojenské přítomnosti v Sýrii, což je hrozba, která pro Izrael zůstává za červenou linií.

Írán se běžně pokouší vyzbrojit libanonský Hizballáh moderními zbraněmi. Izrael odhalil a zmařil několik pokusů Íránu předat Hizballáhu zbraně, které mají potenciál změnit pravidla hry, včetně leteckých zásilek z Íránu přes damašské letiště.

IAF provedlo tisíce útoků, aby zmařilo íránské zakotvení ve válkou zmítané zemi a zabránilo Hizballáhu shromažďovat vyspělé zbraně.

V souvislosti s tím zahájilo v neděli izraelské velení pro vnitřní frontu a Národní úřad pro mimořádné situace týdenní cvičení simulující rozsáhlou válku, včetně evakuace civilistů na severu země.

Na této zprávě se podílela organizace United with Israel.

01.11.2021 06:19 Daniel Žingor130Zdroj: United with Israel