Praha Jeruzalém

New York Times: Američtí představitelé varovali Izraelce, že opakované útoky na íránská jaderná zařízení povzbuzují Írán k urychlení jaderného programu.

Autor: Elad Benari , 22. listopadu 2021 3:55

Američtí představitelé varovali své izraelské protějšky, že opakované útoky na íránská jaderná zařízení jsou sice takticky uspokojivé, ale v konečném důsledku kontraproduktivní, uvedl v neděli deník The New York Times s odvoláním na několik představitelů obeznámených se zákulisními jednáními.

Podle této zprávy izraelští představitelé prohlásili, že nemají v úmyslu s útoky přestat a odmítli varování, že mohou pouze podpořit urychlenou přestavbu íránského jaderného programu, což je jedna z mnoha oblastí, v nichž se Spojené státy a Izrael neshodnou na výhodách použití diplomacie namísto síly.

Zpráva rovněž uvádí, že podle zpravodajských služeb a mezinárodních inspektorů Íránci rychle zprovoznili napadená zařízení a často instalovali novější zařízení, která mohou obohacovat uran mnohem rychleji.

Když koncem jara došlo v závodě na výrobu klíčových dílů odstředivek k výbuchu, který vypadal jako ochromující a zničil velkou část zásob dílů a kamery a senzory instalované mezinárodními inspektory, výroba se podle deníku The New York Times koncem léta obnovila.

Zpráva přichází před obnovením jaderných rozhovorů mezi Íránem a světovými mocnostmi 29. listopadu.

Zpráva New York Times uvádí, že v Bílém domě v posledních dnech probíhala snaha prozkoumat, zda by bylo možné uzavřít nějakou prozatímní dohodu, která by zmrazila íránskou výrobu dalšího obohaceného uranu a jeho přeměnu na kovovou formu.

Na oplátku by Spojené státy mohly zmírnit omezený počet sankcí. To by sice problém nevyřešilo, ale mohlo by to získat čas na jednání a zároveň by to mohlo odradit Izrael od výhrůžek bombardováním íránských zařízení.

Před obnovením rozhovorů Írán požadoval, aby USA zrušily sankce uvalené na Írán v rámci jaderných rozhovorů a také ujistily Írán, že od dohody znovu neodstoupí.

Představitelé USA trvají na tom, že Washington sice dává přednost diplomatické cestě k vyřešení patové situace s Íránem, ale na stole jsou i jiné možnosti.

V sobotu americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že USA zváží všechny možnosti, pokud diplomacie selže.

„Spojené státy jsou i nadále odhodlány zabránit Íránu v získání jaderné zbraně. A jsme i nadále odhodláni dosáhnout diplomatického řešení jaderné otázky. Pokud však Írán nebude ochoten se vážně angažovat, pak zvážíme všechny možnosti nezbytné k zajištění bezpečnosti Spojených států,“ řekl Austin v projevu na Mezinárodním institutu pro strategická studia Manama Dialogue 2021, který se koná v bahrajnské Manamě.

Ministr obrany Benny Gantz mezitím v neděli prohlásil, že podporuje „širší a silnější“ dohodu s Íránem.

„Podporuji dohodu, která bude širší, silnější a delší – takovou, které Írán posune zpět, odstraní jeho současné kapacity a umístí účinné inspekce na jeho místa a na jeho výrobu zbraní,“ řekl Gantz na konferenci Haaretz-UCLA.

23.11.2021 06:07 Daniel Žingor106Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova