Praha Jeruzalém

Ministr obrany se setkal s předsedou Palestinské autonomie ve svém domě v Roš HaAjinu na schůzce, která byla koordinována s úřadem premiéra Bennetta.

Autor: Elad Benari 28.12.21 23:21

Ministr obrany Benny Gantz se v úterý večer setkal s předsedou Palestinské samosprávy (PA) Mahmúdem Abbásem, kterého přijal ve svém domě v Roš HaAjinu.

Setkání se za izraelskou stranu zúčastnil také koordinátor vládních aktivit na územích generálmajor Ghasan Alyan. Na palestinsko-arabské straně se jí zúčastnili i „ministr pro občanské záležitosti“ Palestinské autonomie Husajn aš-Šajch a šéf palestinských bezpečnostních služeb Madžed Faradž.

Jednání bylo plně koordinováno s úřadem předsedy vlády a se samotným premiérem Naftalim Bennettem a podle představitelů Gantzova úřadu se týkalo bezpečnostních a ekonomických otázek. Trvalo asi dvě a půl hodiny a bylo rozděleno na dvě části – jedna se odehrála na rozsáhlém fóru a druhá mezi ministrem obrany a Abbásem.

Je to poprvé od pohřbu bývalého prezidenta Šimona Perese v roce 2016, kdy Abbás veřejně navštívil Izrael.

Úřad ministra obrany uvedl, že oba diskutovali „o řadě bezpečnostních a civilních témat. Ministr Gantz informoval předsedu Abbáse o svém záměru pokračovat v prosazování opatření na budování důvěry v ekonomické a civilní oblasti, jak bylo stanoveno na jejich předchozím setkání.“

„Ministr Gantz zdůraznil společný zájem obou stran na prohloubení koordinace v oblasti bezpečnosti, udržení regionální stability a předcházení teroru a násilí.“

Likud na schůzku reagoval a uvedl: „Bennettova izraelsko-palestinská vláda vrací na pořad dne Mahmúda Abbáse a Palestince. Ústupky, které jsou nebezpečné pro bezpečnost Izraele, jsou jen otázkou času. Vláda Bennetta a Sa’ar-Lapida je pro Izrael nebezpečná,“ uvedl Likud.

 

Náboženská sionistická strana uvedla: „Za deset let se pravici podařilo učinit Abbáse ve světě bezvýznamným a personou non grata a odstranit z agendy diskurz o rozdělení země a vytvoření teroristického státu v srdci Země Izrael.“

„Bennett a jeho levicová vláda vracejí Oslo na stůl a Abbáse na scénu. Bennett je pro Židy špatný,“ dodala strana.

Gantz se již setkal s Abbásem dříve v srpnu, aby s ním projednal opatření na posílení ekonomiky Palestinské autonomie. Po tomto setkání Izrael souhlasil s tím, že Palestinské autonomii půjčí 500 milionů šekelů.

Jeden z vysokých vládních představitelů Gantze po jeho první schůzce s Abbásem kritizoval s tím, že se „stará pouze o své vlastní politické zájmy“ a „chová se jako vláda ve vládě“.

Ministr obrany však trval na tom, že premiér Naftali Bennett o jeho schůzce s Abbásem věděl a schválil ji.

29.12.2021 06:39 Daniel Žingor128Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova