Praha Jeruzalém

Káhirský trestní soud odsoudil úřadujícího nejvyššího vůdce Muslimského bratrstva k doživotnímu vězení za spolupráci s Hamásem.

Autor: Elad Benari 20.12.21 4:13

Trestní soud v Káhiře v neděli odsoudil Mahmúda Ezzata, úřadujícího nejvyššího vůdce Muslimského bratrstva, v obnoveném procesu k doživotnímu vězení za spolupráci s Hamásem a dalšími zahraničními organizacemi a za vyzrazení informací týkajících se národní bezpečnosti Egypta, informoval deník Al-Ahram.

Podle vyšetřování prokuratury k případu, který se datuje do roku 2013, je Ezzat spolu s dalšími obviněn ze spáchání činů, které podkopávají nezávislost, jednotu a územní celistvost země.

Za doživotní trest hrozí v Egyptě 25 let vězení.

Ezzat byl zatčen v srpnu 2020 v Káhiře poté, co byl několik let na útěku. Poprvé byl odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti v roce 2015. Podle egyptských zákonů musí být rozsudky vynesené v nepřítomnosti znovu projednány, jakmile je obžalovaný dopaden.

Proti nedělnímu rozsudku je možné se odvolat.

Muslimské bratrstvo bylo v Egyptě postaveno mimo zákon a označeno za teroristickou organizaci v prosinci 2013, několik měsíců po svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího, vysoce postaveného člena Muslimského bratrstva, po masových protestech proti jeho vládě.

Od Mursího svržení zahájily egyptské úřady represe proti členům a příznivcům Muslimského bratrstva. V rámci těchto represí byly uvězněny tisíce příznivců Bratrstva a skupina byla zařazena na černou listinu teroristických organizací.

V roce 2018 Egypt přijal zákon, který dohlíží na zmrazení majetku „teroristů“ a „teroristických skupin“.

Po schválení tohoto zákona byl zmrazen majetek více než 1 000 charitativních organizací napojených na Muslimské bratrstvo.

20.12.2021 05:53 Daniel Žingor146Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova