Praha Jeruzalém

Hnutí předsedy Palestinské autonomie rozcupovalo poslance Knessetu Mansúra Abbáse, který řekl, že je Izrael židovský stát.

Autor: Dalit Halevi 23.12.21 6:40

Hnutí Fatah, v jehož čele stojí předseda Palestinské samosprávy (PA) Mahmúd Abbás, ve středu rozcupovalo předsedu Ra’am poslance Mansúra Abbáse poté, co na úterní konferenci prohlásil, že je Izrael židovský stát a tak to i zůstane.

Hnutí Fatah ve svém prohlášení uvedlo, že „nebezpečné“ výroky poslance Abbáse podstatně porušují historická národní práva palestinského lidu a napomáhají sionistickému narativu, který „zfalšoval“ palestinské dějiny.

Hnutí Fatah rovněž poznamenalo, že poslanec Abbás překročil „červenou linii“, neboť zákon o národnostním právu přiznává právo na sebeurčení pouze Židům a zbavuje tak palestinský lid historického práva na jeho zemi.

Fatah obvinil poslance Abbáse, že se rozhodl opustit svůj lid a národní cíle a vrhl se do náruče sionistů, zatímco mlčí tváří v tvář aktivitám „okupace“, včetně osidlování, judaizace, útoků osadníků na mešitu Al-Aksá a politiky kolektivních trestů a obléhání.

 

V prohlášení Fatahu se zdůrazňuje, že poslanec Abbás reprezentuje pouze sám sebe a jeho osudem je být vyhozen na smetiště dějin a že palestinská veřejnost na územích roku 1948 (Izraele) i mimo něj zúčtuje s „tímto vyvrhelem demokratickým způsobem“.

Abbás ve svém úterním vystoupení na konferenci Globes Israel Business Conference vzbudil jisté rozpaky.

Na otázku, zda může akceptovat Stát Izrael jako židovský stát, Abbás odpověděl: „Stát Izrael se zrodil jako židovský stát. Je to rozhodnutí lidu a otázka se netýká identity státu. Takto se zrodil a takovým i zůstane.“

23.12.2021 06:20 Daniel Žingor129Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova