Praha Jeruzalém

Francie, podporovaná kontroverzním zákonem, provedla kontroly 99 mešit podezřelých z propagace radikální ideologie.

Francouzská vláda nařídila uzavření mešity na šest měsíců za „podněcování k nenávisti“ a „násilí“ vůči křesťanům, Židům a homosexuálům, uvedla stanice EuroNews.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin 14. prosince oznámil, že uzavření mešity v Beauvais je v procesu kvůli jejím „nepřijatelným“ kázáním, „omlouvání džihádu“ a podněcování zaměřené na „křesťany, homosexuály a Židy“. Darmanin řekl, že mešita také pravidelně hostila řečníka, který „vystupuje jako běžný imám“ a údajně pronesl poznámky, které „oslavují džihád a bojovníky, které popisuje jako hrdiny“.

Právník nevládní organizace Espoir et Fraternité („Naděje a bratrství“), která mešitu provozuje, řekl agentuře AFP, že organizace se proti uzavření mešity odvolá u soudu. Právník také kritizoval úřady za to, že se soustředily na „určité poznámky učiněné během kázání jedním z imámů mešity – jenž byl mezitím suspendován, a který hovořil na dobrovolném základě“.

Koncem srpna Francie přijala kontroverzní zákon o separatismu, jehož cílem je podle vlády bojovat proti islámskému radikalismu.

Ve Francii je údajně 2 620 muslimských nábožných míst a Darmanin uvedl, že za posledních šest měsíců bylo úřady prověřeno 99 mešit podezřelých z propagace radikální ideologie.

„Z těchto 99 [mešit] bylo 21 uzavřeno a šest je v současné době plánováno uzavřít,“ řekl Darmanin dříve v prosinci podle EuroNews.

Autor: JNS.org, 31. prosince 2021

31.12.2021 15:56 Kristýna Kupková142Zdroj: World Israel News