Praha Jeruzalém

„Na ty, kdo hrdě procházejí skrze Sha’ar Šechem a drží hlavu vztyčenou, nikdo neútočí.“

Autor: Aryeh Savir, TPS, 6. prosince 2021

Ša’ar Šechem, Damašská brána, je jedním z hlavních vstupů do jeruzalémského Starého města a pravděpodobně tím nejnebezpečnějším. Stala se dějištěm několika teroristických útoků v průběhu roku, včetně těch zcela nedávných a napětí na náměstí u jejího vchodu tu zřetelně cítit.

Náměstí u vchodu do Ša’ar Šechemu je přísně střeženo izraelskými jednotkami a skupiny procházející muslimskou čtvrtí jsou doprovázeny a zabezpečovány civilními strážemi.

V sobotu odpoledne poblíž Damašské brány arabský terorista pobodal a zranil Avrahama Elmaleacha. Terorista byl bezpečnostními silami zastřelen.

K tomuto útoku došlo necelé dva týdny po střeleckém útoku u Řetězové brány ve Starém Městě, jen několik minut od Damašské brány, při němž byl 26letý Eli Kay, který byl na cestě do Kotle, zastřelen teroristou napojeným na Hamás, kterého následně zastřelily izraelské síly.

Několik dní před tímto útokem, 17. listopadu, poblíž ješivy Ateret Cohanim v jeruzalémském Starém Městě pobodal terorista dva vojáky pohraniční policie a jednoho z nich zranil středně těžce a druhého lehce. Vojáci na místě teroristu zastřelili.

Navzdory zjevnému nebezpečí se Izraelci rozhodli při cestě k Západní zdi nebo na jiná místa ve Starém městě procházet právě skrze Ša’ar Šechem.

TPS tu v pondělí ráno byla, aby s nimi promluvila.

Mnozí z nich uvedli, že tento vchod do jeruzalémského Starého města je pro ně pohodlný a nejblíže jejich cíli.

Jiní procházejí branou, aby tím něco deklarovali.

Jakov, 35letý obyvatel Jeruzaléma, který ve Starém městě provozuje obchod, řekl TPS, že do Starého města vstupuje přes Ša’ar Šechem a „klíčové je to dělat se vztyčenou hlavou“.

„Na ty, kteří procházejí Ša’ar Šechem hrdě a se vztyčenou hlavou, se neútočí, zatímco na ty, kteří procházejí rychle a vypadají, že se bojí, ano,“ vysvětlil.

„Musíme zde udržet naši přítomnost, jinak to nejde, je to jediný způsob, jak zvítězit,“ dodal.

„Toto je náš domov, Jeruzalém je náš život“

Kolem procházela další mladá Izraelka, která měla na batohu přivázanou izraelskou vlajku.

Tato Izraelka prochází Ša’ar Šechem pokaždé, když jde a vrací se z návštěvy Chrámové hory, řekla, že se nebojí. „Už jsem si na to zvykla,“ řekla.

Čtyřiadvacetiletý Raz ze Samaří, který Ša’ar Šechemem prochází denně, řekl: „Projít tudy je z mé strany záměr. Bůh mi pomáhá a je tu spousta vojáků“.

Elazar, 27letý student ješivy, který studuje ve Starém městě, upozornil, že „je nebezpečnější jet po silnici č. 1 (z Jeruzaléma do Tel Avivu) než procházet tudy – tam je více dopravních nehod“.

„Teroristé provádějí své útoky ze strachu. Toto je náš domov, Jeruzalém je náš život,“ prohlásil.

Dále poznamenal, že od jomkipurské války v roce 1973 „se mnoho milionů Arabů v okolí Izraele bojí dotknout několika milionů Židů zde. Odstrašení funguje, máme tu jednotky policie a pohraniční stráže a Jeruzalém pomalu svítí celému světu,“ dodal.

Moše a David ve věku 17 a 16 let, kteří žijí v Jeruzalémě a byli na cestě k Západní zdi, uvedli, že objížďka jiným vchodem by jim prodloužila cestu.

David připustil, že je to děsivé, ale Moše s tím nesouhlasil a řekl, že hrozba útoku „přidává na akčnosti“ této cesty.

Další student ješivy z New Jersey, který studuje v Izraeli, řekl: „Tohle je naše země. Nenechám si ji vzít od nějakých lidí, protože říkají, že si ji chtějí nárokovat. Prostě cítím jako doma po celém Izraeli.“

09.12.2021 05:20 Daniel Žingor182Zdroj: United with Israel