Praha Jeruzalém

Plot blokující tunely se tyčí 20 stop nad zemí a zasahuje i pod zem.

Od: All Israel News, 11. prosince 2021

Minulý týden Izrael slavnostně otevřel modernizovaný, technologicky vyspělý plot o délce 40 mil (65 km) podél své napjaté hranice s Pásmem Gazy ovládaným Hamásem.

Masivní stavební projekt stál 1,1 miliardy dolarů a byl zahájen v roce 2017 v reakci na četné pokusy režimu Hamás o útoky hraničními tunely, které ohrožovaly tisíce izraelských civilistů žijících v sousedství hranice oddělující Izrael od Gazy.

Na rozdíl od běžných hraničních plotů vede nová high-tech bariéra v Gaze nad zemí i pod ní a doslova brání Hamásu ve výstavbě nových útočných tunelů do Státu Izrael. Nová hraniční konstrukce se skládá z několika velmi neobvyklých prvků, včetně dvacetimetrového ocelového plotu, podzemní železobetonové stěny vybavené senzory pro detekci tunelů, pokročilými pozorovacími schopnostmi a dokonce i dálkově řízenými zbraněmi.

Izraelský ministr obrany Benny Gantz v úterý uvedl, že „zbavuje Hamás jedné z jeho schopností a staví mezi něj a obyvatele jižní části železnou zeď, senzory a beton. Běžný život zde je naším vítězstvím a je největším nepřítelem teroristických organizací“.

Náčelník generálního štábu izraelské armády generálporučík Aviv Kochavi označil novou hraniční stavbu za „železnou zeď“ a zdůraznil, že jde o převratný krok v konfrontaci s teroristickou organizací Hamás.

„Představuje nestandardní myšlení a vyjadřuje způsob myšlení, ke kterému se v IDF hlásíme,“ řekl Kochavi. „Změnu reality, že to, co bylo předtím, už nebude. Teď je klid, ale pohled na posledních několik měsíců ukazuje, že i ta nejlehčí porušení se řeší rázně a budou se řešit i v budoucnu, a to vytrvale, a v posledním roce zejména vůči Íránu.“

Ředitel správy plotů brig.gen. Eran Ofir zdůraznil jedinečnost nové bariéry v Gaze a výzvy, kterým Izrael při jejím budování čelil.

„Na světě není místo, které by vybudovalo podzemní bariéru. Jednalo se o velmi složitý projekt, a to jak z provozního, tak z technického hlediska. Práce nebyla snadná,“ řekl Ofir. „Prošli jsme patnácti koly bojů, stříleli na nás, a přesto jsme ani na chvíli nepřerušili práci. Dnes mohu obyvatele pásma Gazy informovat, že existuje bariéra, jak podzemní, tak povrchová, s vyspělou technologií, která nejlepším možným způsobem zabrání infiltraci do Izraele.“

Obrovský projekt bariéry trval tři a půl roku a podílelo se na něm 330 000 nákladních aut, která údajně nalila tři miliony metrů krychlových betonu, což je podle Ofira „tolik, že by to stačilo na vydláždění silnice z Izraele do Bulharska“.

Vzdálenost mezi Izraelem a Bulharskem je přibližně 1 460 mil, což zhruba odpovídá vzdálenosti mezi Los Angeles a Houstonem.

Izrael se v roce 2005 jednostranně stáhl z pásma Gazy a přemístil přibližně 8 000 Židů žijících v 21 bývalých komunitách v této oblasti. Ve smrtícím boji o moc mezi Hamásem a Fatahem převzal Hamás v roce 2007 kontrolu nad Gazou a od té doby vládne hustě osídlené enklávě železnou pěstí.

Zatímco mnozí mezinárodní dárci ochotně stáli ve frontě na to, aby se Gaza stala prosperujícím místem, Hamás důsledně upřednostňoval terorismus proti Izraeli před blahobytem přibližně dvou milionů obyvatel Gazy.

Po četných raketových útocích Hamásu na izraelské obce Izrael v roce 2007 uvalil na Gazu vojenskou blokádu. V květnu 2021 Hamás a jeho spojenec Islámský džihád vypálili na izraelská města více než 4 300 raket a zabili 11 izraelských civilistů.

V posledních letech spočívala hrozba ze strany Hamásu vůči Izraeli především v raketách a útočných tunelech na hranicích. S novou moderní hraniční bariérou a již rozmístěným protiraketovým obranným systémem Iron dome se zdá, že izraelské vojenské zařízení oběma hrozbám důrazně čelí.

Čas ukáže, zda nový izraelský obranný systém proti Gaze dostatečně odradí Hamás od nových útoků proti židovskému státu a zejména proti přibližně 70 000 Izraelců žijících v obcích v blízkosti neklidné hranice s Gazou.

12.12.2021 06:26 Daniel Žingor723Zdroj: All Israel news

Klíčová slova