Praha Jeruzalém

„Je nepravděpodobné, že by (současné kolo) jednání přineslo to, co Izrael považuje za dobrou dohodu“ s Íránem, řekl premiér Naftali Bennett.

Autor: Tobias Siegal, World Israel News, 28. prosince 2021

V úterním ranním projevu v armádním rozhlase premiér Naftali Bennett prohlásil, že Izrael si „zachová právo jednat“ proti Íránu bez ohledu na případnou dohodu, kterou by mohla přinést vídeňská jednání.

 

Opakujíc komentáře, které v pondělí pronesl ministr zahraničí Jair Lapid, izraelský premiér zdůraznil, že „se Izrael nebrání žádné dohodě“, a poznamenal, že „dobrá dohoda je dobrá věc … Netrváme na tom, abychom říkali ‚ne‘. Určitě může existovat dobrá dohoda.“

Izrael se však postaví proti dohodě, „která neslibuje skutečný dohled nad íránským jaderným programem a íránskými financemi a teroristickou sítí,“ zdůraznil.

Bennett rovněž potvrdil, že Izrael neposkytl Spojeným státům žádný závazek ohledně zastavení svých operací proti íránskému jadernému programu, a to navzdory pokusům Bidenovy administrativy varovat Izrael před takovými kroky.

Na adresu vídeňských rozhovorů mezi západními mocnostmi a Íránem, které byly obnoveny v pondělí, Bennett uvedl, že jednání pravděpodobně nedosáhnou toho, co Izrael považuje za dobrou dohodu při vhodných parametrech.

Vysvětlil, že „současná dynamika“ jednání přisuzuje Íránu větší moc, než ve skutečnosti má. „Je třeba zaujmout mnohem pevnější postoj“ vůči Teheránu, tvrdil Bennett. „Írán vyjednává s velmi slabou rukou. Svět se však bohužel chová, jako by měl Írán silnou pozici,“ dodal.

V pondělí Lapid uvedl, že Izrael poskytl svým spojencům „konkrétní zpravodajské informace, které dokazují, že Írán systematicky klame svět“, a dodal, že Teheránu „jde pouze o to, aby byly zrušeny sankce a peníze proudily do jeho jaderného programu, Hizballáhu, Sýrie, Iráku – do jeho globální sítě teroru“.

Navzdory zjevným varováním Izraele však vyslanec Evropské unie (EU) pro jednání s Íránem o jeho jaderném programu Enrique Mora v pondělí prohlásil, že všechny strany projevují „jasnou vůli pracovat na úspěšném ukončení tohoto jednání“, přestože před nimi stojí nemalé překážky.

Překážky, které na sebe vzaly podobu nových požadavků íránského vyslance, a nikoli vzájemného procesu ústupků, jak by se dalo očekávat.

Írán v současné době trvá na tom, aby USA a jejich spojenci slíbili, že Teheránu umožní vyvážet ropu, uvedla agentura Associated Press. V rozhovoru s novináři v Teheránu íránský ministr zahraničí Hosejn Amirabdollahian uvedl, že Írán chce, aby se nadcházející kolo rozhovorů zaměřilo na dosažení „bodu, kdy se íránská ropa prodává snadno a bez jakýchkoli překážek a peníze z ní přicházejí na íránské bankovní účty“.

30.12.2021 06:39 Daniel Žingor163Zdroj: World Israel News

Klíčová slova