Praha Jeruzalém

„Tyto události jsou novým, nikoli však jediným příkladem absurdního využívání civilních oblastí ze strany Hamásu.“

Autor: Aryeh Savir, TPS, 6. prosince 2021

V důsledku zřícení tunelu východně od města Gazy v pondělí zemřel terorista Hamásu, informovalo několik zdrojů.

Teroristou měl být 26letý Hani Sami Salah, obyvatel čtvrti Al-Tufah ve městě Gaza.

K tomuto incidentu došlo jen několik dní poté, co major Avichai Adraee, mluvčí IDF v arabštině, vydal varování pro obyvatele pásma Gazy, aby se drželi dál od tunelů Hamásu poté, co se v oblasti odehrálo několik sesuvů půdy, které byly důsledkem zhroucení sítě teroristických tunelů Hamásu.

Adraee uvedl, že za poslední měsíc došlo v pásmu Gazy k více než třem takovým propadům. „Podle odhadů je příčina těchto závalů spojena s podzemním systémem Hamásu,“ poznamenal v arabštině.

„Tyto události jsou novým, nikoli však jediným příkladem absurdního využívání civilních oblastí ze strany Hamásu. Je nepředvídatelné, kdy se kvůli tomuto nehoráznému využívání, za které obyvatelstvo znovu a znovu platí, znovu zatřese země pod nohama Gazanů,“ prohlásil.

„Obyvatelé Gazy, doporučuji vám, abyste si uvědomili aktivity Hamásu ve vašich oblastech,“ varoval.

Zdá se, že nedávné deště přinesly zhroucení tunelů, z nichž mnohé jsou postaveny v písku a z levných a slabých materiálů. Při zřícení těchto tunelů v posledních letech zahynulo několik Gazanů pracujících pro Hamás a Islámský džihád.

Podle údajů shromážděných IDF se v roce 2016 v Gaze zřítilo 25 tunelů a zahynulo 21 kopáčů z Hamásu, Islámského džihádu a dalších radikálních organizací. V roce 2017 se zřítilo devět tunelů a desítky tunelů zničila egyptská armáda v rámci potlačování teroristických aktivit na Sinaji. Při těchto incidentech zahynulo 33 členů Hamásu a dalších islamistických organizací v pásmu Gazy.

Hamás v průběhu let vybudoval důmyslné podzemní město vedoucí pod Gazou. Tento systém v pásmu má skrývat vojenské aktivity Hamásu a sloužit jako systém, z něhož lze bojovat proti IDF.

Přeshraniční tunely pronikající na území Izraele měly sloužit jako útočné tunely. Tuto hrozbu se podařilo z větší části neutralizovat díky pokročilé podzemní bariéře, kterou IDF kolem pásma vybudovaly.

09.12.2021 05:19 Daniel Žingor129Zdroj: United with Israel

Klíčová slova