Praha Jeruzalém

Izrael nechce SAE systémy Iron Dome prodat kvůli íránské přítomnosti v jejich zemi.

Od: Israel National News 12.12.21 7:37

Spojené arabské emiráty (SAE) tlačí na Izrael, aby jim prodal systémy protivzdušné obrany v hodnotě miliard dolarů, uvedly Israel Hayom.

Izrael v současné době odmítá tyto systémy SAE prodat. Zdroje v Jeruzalémě se obávají, že vzhledem k nedávnému sblížení SAE s Íránem, které v Izraeli vyvolává velké obavy, bude tlak Abú Zabí na realizaci obchodu obnoven.

Touha SAE po moderních bateriích protivzdušné obrany vyvinutých Izraelem, zejména po systémech Iron Dome a David’s Sling, začala ještě před podpisem Abrahámských dohod. Velký zájem o takovou bezpečnostní dohodu projevily i další země, které s Izraelem nemají uzavřeny dohody, například Saúdská Arábie, s tím, že íránská hrozba se týká všech zúčastněných stran.

Po podpisu Abrahamových dohod a navázání diplomatických vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty se tlak emirátů v této otázce zintenzivnil, ale Izrael odmítá tuto dohodu prosazovat. Důvodem je především bezpečnost: v každém okamžiku se na území SAE vyskytují íránské prvky a přítomnost těchto citlivých systémů v zemi, kam má Írán volný přístup, si Izrael v této fázi nemůže dovolit.

Navzdory obavám SAE z íránské ofenzívy a jeho jaderného programu mají Spojené arabské emiráty a Írán nejen diplomatické vztahy, ale také plnohodnotné obchodní vztahy a na Západě – v Izraeli, Spojených státech a Evropě – jsou SAE považovány za hlavní zdroj porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

13.12.2021 06:16 Daniel Žingor151Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova