Praha Jeruzalém

Spojené státy se stahují z Blízkého východu a Jeruzalém si těžko udrží neutralitu, protože v regionu roste vliv Ruska.

Od: All Israel News 25. ledna 2022

Zatímco Rusko shromažďuje pozemní jednotky na ukrajinských hranicích v rámci příprav na možnou invazi, Izrael se obává geopolitických důsledků situace a také jejího možného dopadu na početné židovské obyvatelstvo v obou těchto zemích.

Zatímco mnohé západní země včetně Spojených států Ukrajinu pevně podporují, Izrael se zdržuje toho, aby se postavil na její stranu.

Jeruzalém si nemůže dovolit napjaté vztahy s Moskvou, která napíná své vojenské svaly na Blízkém východě, zatímco Washington se současně z regionu stahuje.

Ruská vojenská přítomnost v Sýrii patří k izraelským úvahám. Rusko zůstává v Sýrii od svého zásahu do občanské války v zemi, aby podpořilo prezidenta Bašára Asada. Jeruzalém a Moskva se dohodly na vojenských operacích obou zemí v Sýrii. Izraelské letectvo často útočí na pozice Hizballáhu, což Moskva do značné míry akceptuje, pokud nejsou ohroženy ruské jednotky.

Izrael je rovněž znepokojen postojem Ruska v mezinárodních jaderných rozhovorech s Íránem. Rusko nedávno s vědomím Washingtonu navrhlo Teheránu prozatímní jadernou dohodu. Pokud ukrajinská krize povede k eskalaci napětí mezi Washingtonem a Moskvou, mohlo by Rusko potenciálně podkopat snahy Západu o vyjednávání tím, že by přijalo radikální postoje Íránu – ke škodě Izraele.

Zároveň si Jeruzalém přeje udržet pevné vztahy s prozápadní ukrajinskou vládou, která Izrael považuje za prodlouženou ruku západní sféry vedené Američany.

Izraelské úřady se údajně připravují na možnou evakuaci desítek tisíc Židů žijících na východě Ukrajiny v případě invaze ruských vojsk.

Podle izraelského deníku Haaretz se v neděli údajně sešli zástupci úřadu izraelského premiéra, ministerstva obrany, ministerstva zahraničí, ministerstva pro záležitosti diaspory a Židovské agentury, aby projednali narůstající krizi. Předpokládá se, že na imigraci do Izraele má nárok až 75 000 osob na východě Ukrajiny.

Není jasné, zda a jak dlouho bude izraelská vláda schopna zachovat neutralitu v ukrajinsko-ruské krizi.

Ksenia Světlova, ředitelka programu pro vztahy mezi Izraelem a Blízkým východem v izraelském think tanku Mitvim, se domnívá, že by Jeruzalém mohl být brzy donucen opustit svůj postoj.

„Blíží se okamžik pravdy a Izrael se musí zamyslet nad tím, co dělá,“ řekla Světlova. „Pokud dojde k válce, při níž budou zabíjeni civilisté, bude na něj vyvíjen tlak ze strany USA a velmi početné ukrajinské komunity v Izraeli. Mnoho tisíc Izraelců má na Ukrajině rodinu a připravují se na protesty.“

Izraelské ministerstvo pro aliju a integraci nicméně neočekává dramatický příliv Ukrajinců, kteří by se chtěli přestěhovat.

„V tuto chvíli nedochází k žádnému nárůstu počtu přistěhovalců z Ukrajiny ve srovnání s loňským rokem. Pokud k němu dojde, je ministerstvo připraveno jej řešit stejně jako v minulosti a je v kontaktu s příslušnými stranami, včetně Židovské agentury a Nativu,“ uvedlo ministerstvo.

Izraelská ministryně pro aliju a integraci Pnina Tamano-Šataová průběžně sleduje vývoj situace.

Je zřejmé, že vzhledem k vysokým sázkám v rostoucí ukrajinsko-ruské krizi musí Izrael postupovat opatrně a snažit se udržet pevné vazby s oběma národy co nejdéle.

27.01.2022 06:26 Daniel Žingor532Zdroj: All Israel news

Klíčová slova