Praha Jeruzalém

Írán tvrdí, že je čas, aby USA přijaly politická rozhodnutí a vyřešily klíčové zbývající otázky v rámci jaderných rozhovorů.

Autor: Elad Benari 18.01.22 6:06

Írán v pondělí prohlásil, že je čas, aby USA přijaly politická rozhodnutí k vyřešení klíčových zbývajících otázek, včetně zrušení sankcí, na rozhovorech zaměřených na oživení jaderné dohody z roku 2015.

„Zbývají důležité a klíčové otázky, které vyžadují konkrétní politická rozhodnutí,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Saíd Chatibzadeh na své týdenní tiskové konferenci, z níž citovala agentura AFP.

„Zejména Washington musí oznámit svá rozhodnutí ohledně zrušení sankcí a zbývajících otázek,“ dodal.

„Pokud se tak stane … dosáhneme trvalé a spolehlivé dohody v dobrém tempu.“

Írán postupně omezuje dodržování jaderné dohody z roku 2015, kterou podepsal se světovými mocnostmi, v reakci na odstoupení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody v květnu 2018.

Vedl však nepřímé rozhovory s USA o oživení dohody. Jednání o obnovení dohody byla obnovena koncem listopadu poté, co byla v červnu pozastavena.

Výroky íránského představitele zazněly v den, kdy se hlavní vyjednavači měli vrátit na jednání do Vídně poté, co v sobotu odcestovali domů ke konzultacím.

Islámská republika opakovaně požadovala, aby USA zrušily sankce uvalené na Írán a rovněž ujistily Írán, že od dohody znovu neodstoupí, což je podmínkou pro návrat k jejímu dodržování.

Američtí představitelé uvedli, že ačkoli dávají přednost diplomatické cestě k dosažení dohody s Íránem, jsou na stole i další možnosti, pokud by se to nepodařilo.

„Jednání se ubírají správným směrem, nemáme žádné neřešitelné patové situace,“ řekl v pondělí Khatibzadeh a poukázal na shodu nad většinou textu nové dohody.

Kritizoval zpoždění, „zejména ze strany USA“, při navrhování iniciativ pro zrušení sankcí.

18.01.2022 06:25 Daniel Žingor110Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova